Wystawa Panorama Siedmiogrodzka otwarta w Odorheiu Secuiesc (Székleyudwarhely) w Rumunii

Zgromadzone w Muzeum Tarnowskim fragmenty Panoramy Siedmiogrodzkiej przeniesione zostały z Ópusztaser na Węgrzech, gdzie wystawa Panorama Siedmiogrodzka była pokazywana od 28 września 2016 roku.
W marcu obrazy zostały przewiezione do Haáz Rezső Muzeum w Odorheiu Secuiesc, które mieści się w niedawno wyremontowanym pałacyku.
Muzealnicy mieli skomplikowane zadanie, szczególnie ze zwinięciem i ponownym rozpięciem w ramach największego fragmentu Panoramy (wymiary: 385 x 328 cm). Szczęśliwie udało się przewieźć i zawiesić wszystkie 17 obrazów bez kłopotów.

15 marca w narodowe święto Węgier wystawa została otwarta. Wernisażowi nadano bardzo uroczystą oprawę. Otwarcie zostało poprzedzone uroczystością na rynku miasta gdzie delegacja z Muzeum w Tarnowie była przyjmowana oklaskami i  zapowiedziana jako delegacja z miasta urodzenia gen. Józefa Bema.

Święto 15 marca jest związane z rewolucją węgierską z czasów Wiosny Ludów 1848-1849 w której tak ważną rolę odegrał gen. Józef Bem, szczególnie w Siedmiogrodzie.
Przypomnijmy, że Panorama przedstawiała zwycięską bitwę wojsk gen. Józefa Bema pod Sybinem, w efekcie tej bitwy zajęto miasto Sybin z olbrzymimi składami broni i zaopatrzenia, co pozwoliło Bemowi zbudować armię siedmiogrodzką i wyzwolić cały Siedmiogród. Wydarzenia te są bardzo żywo wspominanie w Siedmiogrodzie w kranie Seklerów, którzy walczyli w armii Bema. Oprócz obrazów na wystawie pokazano także mundury, dokumenty i broń z czasów walk w Siedmiogrodzie.

Otwarcia wystawy dokonał Miklós Zoltán - dyrektor Muzeum, po nim okolicznościowe przemówienia wygłosili: Galfi Arpad – Burmistrz Odorheiu Secuiesc; Andrzej R. Kalinowski - Konsul RP w Bukareszcie oraz Andrzej Szpunar - dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Na otwarciu obecny był także Peter Kertész - Dyrektor Parku Historycznego Dziedzictwa w Opusztaszer, który był pomysłodawcą prezentacji Panoramy Siedmiogrodzkiej na Węgrzech oraz w Siedmiogrodzie.

Wystawa będzie otwarta do 19 czerwca, później obrazy wrócą do Tarnowa do Galerii Panorama na dworcu PKP.