Wystawa: Graj Cyganie! - Muzyka cygańska - Od Liszta po Hungarikum (Galeria Panorama - Dworzec PKP w Tarnowie)

Dzięki wsparciu Pani Konsul Generalnej Republiki Węgierskiej - Dr Adrienne Körmendy, Muzeum Okręgowe w Tarnowie rozpoczęło współpracę  z Muzeum Etnograficznym w Budapeszcie.
Pierwszym efektem tej współpracy jest wystawa która przyjechała z Muzeum Etnograficznego w Budapeszcie i jest prezentowana w Galerii „Panorama” na Dworcu PKP w Tarnowie.

Autorami wystawy są Szuhay Péter oraz Pálóczy Krisztina.

FOTOGALERIA WERNISAŻU

Węgierska muzyka takich twórców jak: Ferenc Liszt, Miklós Barabás, Sándor Petőfi czy Mihály Vörösmárty powstała w wyniku inspiracji muzyką cygańską. Czardasz oraz węgierska kultura narodowa są spójne z muzyką cygańską.  Węgierscy muzealnicy badają historię powstawania węgierskich zespołów muzyki cygańskiej począwszy od drugiej połowy XVIII wieku po czasy współczesne, od wiejskich kapel po zespoły jeżdżące po świecie, od powstawania dużych zespołów po uznanie 100 osobowej Orkiestry Cygańskiej jako nieodłączny i spajający element Hungaricum. Ponadto badają kształtowanie się tej zamkniętej grupy oraz specyficzne i wyróżniające ją zwyczaje. Wyniki badań zostały zaprezentowane w formie wystawy, która ma walory nie tylko poznawcze, ale zmienia sposób myślenia o Cyganach.Wystawa składa się z 26 plansz, 7 witryn, 9 instrumentów muzycznych oraz innych przedmiotów służących do muzykowania i biesiadowania. Wystawie towarzyszy prezentacja multimedialna oraz film i podkład muzyczny. 

Zagraj Cyganie! „Muzyka cygańska” Od Liszta po Hungarikum

Wystawa jest zrealizowana w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce 2016-2017 we współpracy z Instytutem im. Balassiego - Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie.

Miejsce:
Galeria „Panorama”, Dworzec PKP
Wernisaż: 24 kwietnia, godz. 18.00
Wystawa czasowa, czynna do 7.07.2017
Kurator wystawy: Szuhay Péter,  Pálóczy Krisztina
Organizator wystawy: Muzeum Okręgowe w Tarnowie - instytucja kultury Województwa Małopolskiego
Partnerzy: Muzeum Etnograficzne w Budapeszcie (Néprajzi Múzeum)
Patronat honorowy: Dr Adrienne Körmendy, Konsul Generalny Republiki Węgierskiej w Krakowie

Zagraj Cyganie! „Muzyka cygańska” Od Liszta po Hungarikum


Zagraj Cyganie! „Muzyka cygańska” Od Liszta po Hungarikum 
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.