Galeria jednego obiektu – dwustronny obraz Wyspiańskiego (Ratusz, 7 maja, godz. 13.00)

Muzeum Okręgowe w Tarnowie kontynuuje projekt polegający na specjalnej prezentacji podczas krótkich, cyklicznych spotkań, najciekawszych eksponatów muzealnych znajdujących się we własnych zbiorach muzeum.
W ramach „Galerii jednego obiektu” mogliśmy dotychczas zobaczyć i dowiedzieć się dużo ciekawych informacji o cynowych dzbanach, znajdujących się w na naszej stałej wystawie „Tarnów. Wielcy Tarnowianie” – Rynek 3, natomiast 7 maja 2017 r. odbyła się prezentacja dwustronnego obrazu Stanisława Wyspiańskiego.

Obraz - pastel przedstawiający Jana Bartosińskiego namalowany przez Stanisława Wyspiańskiego w 1895 roku, został zakupiony przez Muzeum w Tarnowie wraz z całym wyposażeniem Dworu w Dołędze w 1977 roku. Na przełomie XIX i XX w Dwór w Dołędze był odwiedzany przez wielu znanych artystów takich jak: Adam Asnyk, Włodzimierz Tetmajer, Lucjan Rydel, Stanisław Przybyszewski a także Stanisław Wyspiański. Namalowany przez Wyspiańskiego Jan Bartosiński był jego krewnym i bliskim przyjacielem.

Obraz trafił do konserwacji w 2016 roku. Przy pracach konserwatorskich prowadzonych przez Panią Agnieszkę Marecką, okazało się, że na jego tyle jest pastelowy szkic Wawelu. Obraz zamku ukazany jest w dalekiej perspektywie od strony Wisły, z charakterystycznymi konarami drzew na pierwszym planie. Do całości kompozycji, zaaranżowanej czarną kredką pastelową, malarz wprowadził jedynie kolor soczystej zieleni, rezygnując z dokończenia dzieła.
Po odkryciu podwójnego pastelu zakres konserwacji przeprowadzono tak, aby było możliwe oglądanie obrazu z dwóch stron.