X Integracyjny Plener Malarski –Dębno 2017

W bieżącym roku, w zamku w Dębnie w dniach: 8-9-10 maja odbył się  Jubileuszowy „X Integracyjny Plener Malarski –Dębno 2017”.
Idea zorganizowania takiego pleneru zrodziła się przed laty w nawiązaniu do pleneru malarskiego z 1923 roku, w którym uczestniczyli studenci  z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przybyli oni na zaproszenie ówczesnego właściciela zamku w Dębnie – Jana Jastrzębskiego, który gościł ich u siebie przez kilka wiosennych dni.

Organizatorzy współcześnie organizowanych Integracyjnych Plenerów Malarskich: Muzeum Okręgowe w Tarnowie – Oddział Zamek w Dębnie, oraz Dębińskie Centrum Kultury, każdego roku zapraszają do udziału w nim artystycznie uzdolnioną młodzież z Warsztatów Terapii Zajęciowej, z Liceów Plastycznych, oraz z Gimnazjów i Szkół Podstawowych z terenu Gminy Dębno. W plenerach tych uczestniczą także od kilku lat seniorzy zrzeszeni w Twórczym Klubie Seniora, który działa przy parafii św. Maksymiliana Marii Kolbe w Tarnowie. Z każdym rokiem zainteresowanie udziałem w Plenerze jest bardzo duże. Sprzyja temu wyjątkowy klimat i atmosfera tego historycznego miejsca, oraz piękne perspektywy krajobrazowe z wpisaną w nie architekturą, które dla młodych twórców stanowią duże i ciekawe wyzwanie. W bieżącym roku, podczas Pleneru każdego dnia gościliśmy  32 uczestników. To mniej niż  w latach poprzednich, ale zapewne przyczyniła się do tego nietypowa, jak na tą porę roku pogoda.
Sam plener mający charakter konkursu, wieńczy wystawa poplenerowa, której wernisaż zaplanowany został na 21 maja. Odbędzie się on w siedzibie Dębińskiego Centrum Kultury w Jastwi o godz. 11.00.  Autorzy najlepszych prac otrzymują nagrody i wyróżnienia.

Od dziesięciu lat, czyli od samego początku trwania, Plener został objęty życzliwym patronatem Gospodarzy tych ziem – Wójta Gminy Dębno, oraz Starosty Powiatu Brzeskie.