Wernisaż wystawy poplenerowej: Dębno 2017

W poniedziałkowe przedpołudnie 22 maja 2017 odbył się wernisaż wystawy poplenerowej „Dębno 2017”. Wernisaż rozpoczął się o godzinie 11.00.
Na to uroczyste spotkanie połączone z otwarciem wystawy i rozdaniem nagród, przybyli niemal wszyscy uczestnicy Jubileuszowego „X Integracyjnego Pleneru Malarskiego – DĘBNO 2017”.
Wśród zaproszonych gości byli m. in. gospodarze tych ziem, czyli Wicestarosta Powiatu Brzeskiego - Ryszard Ożóg, Wójt Gminy Dębno – Wiesław Kozłowski, zastępca dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie – Janusz Kozioł, także tarnowski artysta malarz, rzeźbiarz i pedagog – Jerzy Ruszel, który niemal od samego początku trwania plenerów służy młodzieży swoją radą i fachową pomocą, opiekun seniorów z Twórczego Klubu Seniora przy parafii św. Maksymiliana Kolbe w Tarnowie – Andrzej Trybulski, oraz dyrektorzy i nauczyciele szkół z których dzieci brały udział w plenerze.
Wernisaż poprzedził krótki występ dzieci ze Szkoły Muzycznej w Domosławicach – Filia w Porąbce Uszewskiej, oraz Sylwii Pasek – instruktorki śpiewu w DCK, następnie kierownik muzeum – Zamek w Dębnie – Krystyna Gurgul przedstawiła przy pomocy prezentacji multimedialnej dziesięcioletnią historię Integracyjnych Plenerów Malarskich, które miały nawiązywać do historycznego pleneru malarskiego z 1923 roku. Uczestniczyli w nim wtedy studenci z krakowskiej ASP.
Po tej ciekawej prezentacji głos zabrali gospodarze czyli Wicestarosta Ryszard Ożóg oraz Wójt Gminy Dębno – Wiesław Kozłowski.

Następnym punktem tego zdarzenia było odczytanie protokołu z obrad komisji jury, która oceniała prace powstałe podczas trzydniowego pleneru malarskiego.
W bieżącym roku w plenerze malarskim każdego dnia uczestniczyło 39 osób wraz z dziesięcioma opiekunami. Podczas pleneru powstało 63 prace.
W tym roku nagrody i wyróżnienia otrzymali wszyscy uczestnicy pleneru. Była to młodzież ze szkół podstawowych z terenu Gminy Dębno (Maszkienice, Porąbka Uszewska, Wola Dębińska, Łysa Góra, Sufczyn), a także z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Brzesku i Tarnowie, oraz młodzież z Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie. Od kilku lat w Plenerze Malarskim uczestniczą także seniorzy z Twórczego Klubu Seniora przy parafii św. Maksymiliana Marii Kolbe w Tarnowie.
Nagrody ufundował Starosta Powiatu Brzeskiego, oraz nagrody specjalne – Wójt Gminy Dębno. W szczególny sposób wyróżniony został także artysta i pedagog Jerzy Ruszel, który otrzymał aż  trzy nagrody specjalne  ufundowane przez Kustosza Muzeum Zamek w Dębnie, Wójta Gminy Dębno i Starostę Powiatu Brzeskiego. Na wernisażu wystawy poplenerowej zaprezentowane były także prace Jerzego R., które powstawały podczas plenerów malarskich w Dębnie, a na co dzień zdobią sekretariat Muzeum Zamek w Dębnie. Są one doskonałą dokumentacją ikonograficzną tego niezwykłego, jedynego w swoim rodzaju obiektu architektury gotyckiej, na terenie Polski południowej.
W wernisażu uczestniczyło 79 osób