Wystawa 30. rocznica pobytu Jana Pawła II w Tarnowie

Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza do oglądania wystawy plenerowej przypominającej pobyt Św. Jana Pawła II w Tarnowie.

Mija 30. rocznica III pielgrzymki papieża do Ojczyzny w tym do Tarnowa, w którym zawitał 9 czerwca 1987 roku.
Zarówno Ci mieszkańcy naszego miasta, którzy pamiętają te chwile, jak i Ci którzy nie mogli uczestniczyć w pielgrzymce mają możliwość zobaczyć na zaprezentowanych zdjęciach krótką kronikę pobytu naszego Papieża w Tarnowie.
Wystawa umieszczona na Placu Katedralnym obok pomnika papieża Jana Pawła II będzie dostępna do dnia 4 lipca 2017 roku.

Jan Paweł II w Tarnowie
W czasie III pielgrzymki papieża do ojczystego kraju, Tarnów znalazł się na szlaku jego wędrówki. Głównym motywem pobytu Jana Pawła II w Polsce w dniach 8-14 czerwca 1987 r. był udział i przewodniczenie w II Krajowym Kongresie Eucharystycznym, który przebiegał pod hasłem „Do końca ich umiłował” (J 13,1).
Stacjami kongresowymi, do których zawitał wtedy papież, były miasta: Warszawa, Lublin, Tarnów, Kraków, Szczecin, Gdynia, Gdańsk, Częstochowa, Łódź. Przybywając do Tarnowa Ojciec św. pragnął dokonać beatyfikacji chłopskiej córki, Czcigodnej Karoliny Kózkówny. Chciał też spotkać się z delegacjami chłopów z całego kraju.

W dniu 9 czerwca 1987 r. o godz. 20:45 śmigłowiec z Dostojnym Gościem wylądował na stadionie Klubu Sportowego „Unia” w Tarnowie-Mościcach. Papieża witali w Mościcach, Biskup Tarnowski Jerzy Ablewicz wraz z biskupami pomocniczymi oraz Wojewoda Tarnowski Stanisław Nowak.
Orszak papieski przybył do Domu Biskupiego, który stał się Rezydencją Ojca św. w czasie jego pobytu w Tarnowie.
O godz. 22:30 papież stanął w oknie swojej rezydencji i przemówił do zgromadzonej przed budynkiem młodzieży: „Naprzód muszę wam powiedzieć, że bardzo się cieszę, że jestem w Tarnowie. Nie macie pojęcia jak ja zawsze lubiłem jeździć do Tarnowa, do Księdza Biskupa Ablewicza. Myślałem sobie, czy też ja jeszcze kiedyś pojadę do Tarnowa? I oto jestem!”
Nazajutrz, 10 czerwca, na 80-hektarowym Placu Centralnej Uroczystości w Tarnowie-Rzędzinie, gdzie budowano nowy kościół, na którego fundamentach wznosił się ołtarz i tron papieski, można było ujrzeć ogromne zgromadzenie ludzi, szacowane na około 800 tys. do 1 miliona. O godzinie 8:15 Ojciec św. opuścił Dom Biskupi. Orszak papieski przejechał ulicami: Mościckiego (wówczas Dzierżyńskiego), Nowym Światem, Krakowską, Wałową, Lwowską i Marii Dąbrowskiej.Po serdecznym i bardzo osobistym przemówieniu powitalnym papieża do zgromadzonych pielgrzymów na placu, punktualnie o godzi. 9:00 rozpoczęła się Msza św. Pontyfikalna. Po akcie pokutnym i „Kyrie eleison” Biskup Ordynariusz Tarnowski poprosił Ojca św. o beatyfikację Czcigodnej Sługi Bożej Karoliny.
W procesji z darami ofiarowanymi dla Ojca św. wzięło udział 15 delegacji. Między innymi: Ogólnopolska Delegacja Chłopów, Delegacja Kombatantów i Więźniów Obozów Koncentracyjnych, Harcerzy, Świata Pracy, Młodzieży, Kościoła grecko-katolickiego, Diecezji Tarnowskiej.
Na zakończenie uroczystości, ok. godz. 12:00, papież podniósł Biskupa Tarnowskiego Jerzego Ablewicza do godności arcybiskupiej. „Jest to tytuł złączony z Jego Osobą jako Biskupa Tarnowskiego, po 25 latach pasterzowania w tej Diecezji” – powiedział papież.
W tym dniu, tj. 10 czerwca 1987 r., o godz. 14:30 na Placu Katedralnym w Tarnowie odbyło się jeszcze spotkanie Ojca św. z duchowieństwem oraz Nieszpory o Najświętszym Sakramencie.
Na koniec nabożeństwa Ojciec św. udzielił błogosławieństwa monstrancją i Najświętszym Sakramentem. Wizyta papieska w Tarnowie dobiegała końca, a oczy tarnowian wpatrzone w odlatujący śmigłowiec były wilgotne od łez.