Konkurs Malowana Chata w Zalipiu – edycja 54

Konkurs Malowana Chata

25 czerwca 2017 r. o godzinie 13 rozpocznie się w Domu Malarek w Zalipiu Finał 54. Konkursu Malowana Chata.

Konkurs „Malowana Chata”
 jest najdłużej trwającym konkursem na sztukę ludową w Polsce. Cykliczność konkursu – obecnie 54 edycja - ma duże znaczenie dla ochrony i popularyzacji dziedzictwa kulturowego regionu, budowania więzi kulturowej oraz edukacji regionalnej. 
Głównym celem konkursu jest podtrzymywanie unikatowej w skali Europy ludowej tradycji malowania ścian domów i obejść gospodarczych tradycyjnymi wzorami kwiatowymi. W konkursie biorą udział twórcy ludowi z kilkunastu wsi Powiśla Dąbrowskiego, którego centrum stanowi wieś Zalipie. Po raz pierwszy zorganizowany został w 1948 r., a od 1976 r. organizowany jest przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie. 
W Konkursie udział biorą malarki i całe rodziny z Zalipia oraz z sąsiednich wsi. W ubiegłym roku rywalizowało 100 malarek i z roku na rok przybywa nowych uczestników. Dzięki temu reaktywują się miejsca, gdzie tradycyjne zdobienie domów dawno zostało już zaprzestane. Konkurs trwa trzy dni, ale malatury konkursowe powstają wcześniej i są weryfikowane przez komisję do rywalizacji. W trzecim dniu konkursu ogłaszane są wyniki, czemu towarzyszy blok imprez plenerowych w Zalipiu. 

Konkurs Malowana Chata

Zadanie zostało wsparte środkami finansowymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu  „Kultura ludowa i tradycyjna 2017” w kwocie 20.000 zł, środki własne to 9715 zł.

Zadanie dofinansowno ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Malowana Chata 2017
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.