Powrót Panoramy Siedmiogrodzkiej do Tarnowa

22 czerwca powróciły do Tarnowa fragmenty Panoramy Siedmiogrodzkiej po trwającej 8 miesięcy wędrówce i prezentacji na Węgrzech i w Rumunii.

Panorama gościła w Parku Historycznym w Ópusztaser od września 2016 roku do marca 2017. Następnie została przewieziona do Odorheiu Secuiesc; Székelyudvarhely (nazwa węgierska), gdzie prezentowana była do czerwca 2017 roku. Otwarcie wystawy połączone było ze świętem narodowym Węgier – 15 marca 2017 roku.

18 wielkich obrazów przejechało blisko 1800 km i szczęśliwie wróciło do Muzeum, tak wielkiej operacji logistyczno muzealnej jeszcze nie realizowaliśmy ale było warto.

W Ópusztaser Panoramę obejrzało ponad 10 000 widzów, podobnie w Odorheiu Secuiesc. Wystawie towarzyszyły wydawnictw promocyjne dotyczące Muzeum i miasta Tarnowa pełniła więc, z powodzeniem,  rolę ambasadora Tarnowa. Dodatkowo wraz z fragmentami Panoramy na Węgry pojechała wystawa planszowa „Tarnów miasto gen. Józefa Bema” która pokazana została, w Segedzie, niebawem plansze wrócą do Muzeum.

Przy okazji warto dodać, że w piątek 23 czerwca do Tarnowa wróciła także wystawa planszowa „Pionierskie lata tarnowskiej piłki ręcznej pokazywana w  Veszprem w 2016 roku (wersja węgiersko – polska).