Letnie spotkania przy winie w Zamku w Dębnie, 6.08.2017

Dnia 6 sierpnia 2017 r. miał miejsce wernisaż niezwykłej wystawy „Unikaty” autorstwa łysogórskiego artysty plastyka Jerzego Sachy, stanowiący ukoronowanie corocznych „Letnich spotkań przy winie” organizowanych przez Muzeum Zamek w Dębnie. 

Wydarzenie poprzedził koncert charyzmatycznej krakowskiej wokalistki Izabeli Staruch, występującej w fenomenalnej interpretacji mariażu repertuaru Edith Piaf z utworami francusko-włoskimi.

Aura, przez ostatnie dni dość kapryśna, szczęśliwie dopisała, ściągając do sali pod słupem istny korowód ludzi: bliską rodzinę zacnego twórcy, przyjaciół, a także wielu oficjeli i osób zaintrygowanych nietuzinkową tematyką ekspozycji. Nie zabrakło wzruszeń i słów gratulacji, płynących wartkim strumieniem z każdej strony. A było co podziwiać! Figury o nietuzinkowych kształtach, kolorach i genezie przyciągały zaciekawione spojrzenia, pobudzając do refleksji nad koncepcją artyzmu oraz jej przejawami w codziennym życiu. Całą uroczystość udokumentowały stosowne zdjęcia. 

Wydarzenie odbywało się w ramach projektu „Lato z ceramiką łysogórską” dzięki finansowemu wsparciu Gminy Dębno oraz Starostwa Powiatowego w Brzesku i z pewnością pozostawiło po sobie niezatarty ślad zarówno w pamięci łysogórskich krajanów pana Sachy, jak i wszystkich odwiedzających. „Letnie spotkania przy winie”, zgodnie ze staropolskim obyczajem, zwieńczyła degustacja wina w doborowym towarzystwie muzealników, dając podstawę sądzić, iż przyszłoroczna impreza będzie się zapowiadała równie… owocnie. 

Imprezę współorganizowało Muzeum Zamek w Dębnie, Dębińskie Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Zamku w Dębnie dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Gminy Dębno. 

JERZY SACHA
Słowo „artysta”, opisujące Jerzego Sachę, w perspektywie Jego dokonań wydaje się stanowczo nieadekwatne. Urodzony w latach przedwojennych jako syn stolarza, już od dzieciństwa wykazywał smykałkę do pracy w drewnie oraz amatorskiego rzeźbiarstwa. 
Koleje Jego losu są nierozerwalnie związane z Zakopanem, gdzie wytrwale doskonalił warsztat pod okiem Antoniego Kenara, a także… przygotowywał się do Zimowych Akademickich Mistrzostw Świata w skokach narciarskich. Sport zawsze stanowił ważną część Jego życia, dzięki czemu do chwili obecnej może cieszyć się dobrym zdrowiem. Po drodze przeżył przygodę z Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych w Poznaniu i krakowską Akademią Sztuk Pięknych, co ugruntowało Jego pozycję w świecie sztuki. 
Ukończywszy studia, powrócił w rodzinne strony i podjął pracę w Spółdzielni „Kamionka” – początkowo w charakterze pracownika fizycznego. Po odejściu Bolesława Książka objął stanowisko kierownika artystycznego oraz mógł poszczycić się własną pracownią. 
Ceniony także poza granicami naszego kraju rzeźbiarz, ceramik, artysta plastyk, magister sztuki, choreograf, tancerz, trener – wszystkie te profesje składają się na arcyciekawą mozaikę, której niewielką część mamy przyjemność przedstawić na unikatowej wystawie „Unikatów”. 

Letnie spotkania przy winie - logo
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.