Międzynarodowy Turniej Rycerski „O Złoty Warkocz Tarłówny” - 17 września 2017 roku

Jak zwykle wraz z końcem lata, Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz Dębińskie Centrum Kultury zorganizowało wielkie historyczne wydarzenie plenerowe jakim jest Międzynarodowy Turniej Rycerski „O Złoty Warkocz Tarłówny”, który odbył się pomimo niekorzystnej pogody 17 września 2017 r. (w niedzielę) w otoczeniu gotyckiego zamku w Dębnie.

Jest to impreza o długiej historii, albowiem jej początki sięgają lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.
Przez lata przybywało wykonawców, podnosił się także poziom odtwórstwa historycznego w naszym kraju. Korzystając z tych korzystnych tendencji udało się organizatorom utrzymać wysoki poziom wykonawczy i rekonstrukcyjny, zrezygnowano zdecydowanie z uczestnictwa grup, które cechuje mierna jakość odtwórstwa.

W tym roku, tradycyjnie Dębno odwiedzili zbrojni reprezentujący Polskę, Węgry oraz Słowację. Nie zabrakło stałych gości, czyli jazdy Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego, który każdego roku pokazuje się w nowej choreografii konnej. Cały czas koloryt placu boju oraz zamkowych okolic zapewniali przyjaciele Dębna z Agencji Eventów Historycznych „Sarmata”, którzy bawili publiczność niebanalną konferansjerką. Nie zabrakło także potężnie grzmiących armat polskich, ale i tych przyciągniętych przez Zespół Historyczny „Berezun”. Pojawili się też niezawodni Węgrzy, reprezentujący Zakon św. Jerzego z Wyszehradu
Z pewnością dwoma momentami kulminacyjnymi były bitwa o zamek, która cieszy się zawsze szczególnym zainteresowaniem widzów oraz rozegranie finałowego pojedynku na miecz o trofeum jakim jest „Złoty Warkocz Tarłówny”.
Przypomnieć należy tutaj, że właśnie w Dębnie zwyciężali, bądź pokazywali się z najlepszej strony rekonstruktorzy stanowiący dzisiaj trzon rycerskiej reprezentacji Polski. Także i w tym roku, w Dębnie, pojawili się zbrojni pretendujący z pewnością do roli i godności bycia członkiem kadry narodowej.

Obok walk, usłyszeć było można koncert muzyki szkockiej w wykonaniu grupy Pipes and Drums z Częstochowy.
Po zakończeniu części bojowej odbył się koncert grupy Shamrock i spotkanie z muzyką celtycką.

Tradycyjnie, podczas Turnieju istniała możliwość zwiedzenia Zamku w Dębnie.

Patronat honorowy:
Jacek Krupa - Marszałek Województwa Małopolskiego
Andrzej Potępa - Starosta Powiatu Brzeskiego
Wiesław Kozłowski - Wójt Gminy Dębno

Turniej rycerski w Dębnie - logo

Wstęp na na teren realizacji imprezy był równoznaczny z akceptacją regulaminu