56. konkurs Malowana Chata – uroczyste otwarcie Zagrody Felicji Curyłowej

Start: 2019-06-21 09:00:00
Koniec: 2019-06-23 19:00:00
Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu

Zbliża się coroczne święto fanów kultury ludowej na Powiślu Dąbrowskim. W dniach 21-23 czerwca zapraszamy do Zalipia, gdzie odbędzie się 56. edycja konkursu „Malowana Chata”.

W tym roku finał konkursu odbędzie się wyjątkowo w Zagrodzie Felicji Curyłowej – filii tarnowskiego Muzeum Okręgowego. Miejsce to nie będzie przypadkowe. Zagroda przeszła w ostatnich latach generalny remont w ramach projektu realizowanego w województwie małopolskim „SKANSENOVA – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”. Zagroda, tworząca mini skansen, jest otwarta dla zwiedzających od 1 lutego br. W niedzielę, 23 czerwca będziemy wspólnie świętować nowe, uroczyste otwarcie obiektu.

Powiślańskie Zalipie to wyjątkowe miejsce, które wyróżnia się spośród innych tym, że niemal każdy budynek – dom, kościół, sklep – pomalowane są w słynne na całym świecie motywy kwiatowe. Konkurs „Malowana Chata”, organizowany od 1978 r. przez tarnowskie Muzeum Okręgowe, ma na celu podtrzymanie tej tradycji. Rokrocznie bierze w nim udział ponad 100 uczestników, a ich prace oceniają specjaliści etnografowie, historycy sztuki, artyści i dziennikarze.

Konkurs ma zasięg regionalny, jeśli chodzi o wykonawców, natomiast w czasie trwania konkursu, możemy spotkać turystów z całej Europy. Co warte podkreślenia, „Malowana Chata” jest jednym z najdłużej trwających konkursów dotyczących sztuki ludowej w Polsce. Po raz pierwszy odbył się w 1948 r.

Wydarzenie, stanowiące element „Święta Małopolski” zostało objęte Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego.

Uwaga! Muzeum Okręgowe organizuje bezpłatny transport do Zalipia na niedzielny finał 56. konkursu „Malowana Chata”. Wyjazd autokaru planowany jest na godzinę 13:45 z przystanku przy ul. Goldhammera (przy PWSZ). Obowiązuje rezerwacja miejsc (tel. 14 6212149). Powrót do Tarnowa planowany jest na godzinę 19:00.

23 czerwca Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu będzie otwarta dla zwiedzających w godzinach 14.00 – 19.00.

Program:

21–22.06 (piątek, sobota)

Ocena malowanych chat przez komisję konkursową

22.06 (sobota)

Zalipiański festyn – na placu przed Domem Malarek w Zalipiu

godz. 20.00 Koncert wokalny w wykonaniu Kingi KopytoWiktorii Woziwody

godz. 22.00 Gwiazda wieczoru – koncert zespołu Zbóje promującego folklor i żywiołową góralską muzykę

godz. 19.00 – 1.00 Zabawa taneczna z zespołem Plus

Wydarzenia towarzyszące:

• Piknik z tradycją – organizacja: Koło Gospodyń Wiejskich Wsi Zalipie
  • stoiska gastronomiczne
  • pokaz laserowo-pirotechniczny

23.06 (niedziela)

godz. 14.30 Galeria Jednego Obiektu: Kwiaty Felicji Curyłowej

godz. 15.00 Uroczyste otwarcie obiektu oraz ogłoszenie wyników 56. konkursu Malowana Chata
w Zagrodzie Felicji Curyłowej

godz. 16.00 Koncert i potańcówka z zespołem folkowym Raraszek

Wydarzenia towarzyszące:

• wystawy rękodzieła ludowego
  • degustacja tradycyjnych potraw kuchni lokalnej
  • atrakcje dla dzieci

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Patroni medialni: Radio Kraków i RDN Małopolska

(bch)