Józef Panfil – „Malarstwo”

Start: 2018-10-15 18:00:00
Koniec: 2018-11-04 14:00:00
Siedziba Muzeum

Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”. 15 października br. w Piwnicy pod Trójką (Siedziba, Rynek 3) będziemy gościć znakomitego malarza Józefa Panfila, który zaprezentuje wybrane 50 obrazów ze swojej kolekcji. Wernisaż rozpocznie się o godz. 18:00. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Józef Panfil urodził się w 1958 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Mieszka w Smardzewicach, o których mówi, że jest to jego miejsce na ziemi. Edukację artystyczną rozpoczął w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi, które ukończył w 1978 r., kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego), gdzie w 1984 roku otrzymał dyplom w Pracowni Litografii prowadzonej przez Jerzego Grabowskiego.

Znakomity malarz i rysownik, jeden z najwybitniejszych polskich pejzażystów z ogromnym dorobkiem zarówno w dziedzinie pejzażu, jak i portretu, martwej natury, architektury, wnętrz oraz rysunku. W Jego pejzażach oprócz perfekcyjnego rysunku i kompozycji, ogromną rolę odgrywa kolor i światło. Kadrując kolejne fragmenty krajobrazu doskonale wyczuwa nastrój, porę dnia, a używając rozległej palety barw oddaje piękno zaobserwowanych miejsc.

Jego malarstwo, zaliczane do realizmu, porównuje się je do malarstwa polskiego z końca XIX i początku XX wieku – najlepszego w dziejach polskiej sztuki. Przez ponad 40 lat pracy twórczej, wypracował swój własny, niepowtarzalny styl, zyskując uznanie na całym świecie.

W swoim dorobku posiada udział w ponad 100 wystawach zbiorowych, ogólnopolskich i zagranicznych. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych, galeriach, muzeach na całym świecie, są reprodukowane w wielu wydawnictwach związanych ze sztuką.

Wystawa czasowa, czynna od 16 października do 4 listopada 2018 r.
Kurator: Bożena Szczupaka

Cykl „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej” realizowany jest przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie od 2010 roku. Ma on na celu prezentację twórczości artystów mieszkających lub pochodzących z Tarnowa. Od 2013 roku wystawy w ramach cyklu prezentowane są w tzw. „Piwnicy pod Trójką” – w nowej Siedzibie MOwT przy ul. Rynek 3. Opiekunem projektu jest Bożena Szczupak.

O wydarzeniu w mediach:

1. kultura.tarnow.pl
  2. cojestgrane24.wyborcza.pl
  3. tarnowskieinfo.pl
  4. tarnow.pl
  5. nasz-tarnow.pl [relacja + galeria zdjęć]

plakat_panfil

projekt współfinansowany z budżetu miasta tarnowa