Noc Muzeów w Muzeum Zamek w Dębnie

Dnia 18 maja br. w Muzeum Zamek w Dębnie, miała miejsce VIII Edycja Międzynarodowej Nocy Muzeów, podczas której realizowano ciekawy program w oparciu o autorski scenariusz p. Krystyny Gurgul pt: „W co się bawić, czyli gry i zabawy naszych dziadów i pradziadów”.

Przedsięwzięcie to miało charakter teatralno-muzycznej opowieści o zamiłowaniu naszych przodków do różnego typu rozrywek, gier i zabaw. Podczas spaceru po zamkowych komnatach publiczność zwiedzała m.in. „Żydowską Karczmę”. W dawnych czasach była ona dla mieszkańców wsi swoistym „domen kultury”. Przedstawione zostały także zabawy wiejskie związane z tradycją i obrzędowością ludową, towarzyszące zmieniającym się porom roku.

Wszyscy chętnie zaglądali do pałacowego teatru zasiadając na widowni i oglądając mini spektakl pt: „Hrabia i Hrabina”.

W dalszych pomieszczeniach publiczność poznała klimat zabaw panujący na XIX-wiecznych salonach i salach balowych. Opowieści o zamiłowaniu naszych przodków do gier hazardowych (karty, szachy, warcaby, kości) zostały również barwnie przedstawione. W kolejnych dwóch salach widzowie zobaczyli „Żywe Obrazy”- ulubioną formę zabawy w kręgach arystokracji.

Zobacz zdjęcia z tegorocznej Nocy Muzeów!

Dla wszystkich przybyłych tej nocy do muzeum zamkowego skocznie i radośnie tańczyła młodzież na co dzień związana z Zespołem Pieśni i Tańca „Łoniowiacy” dla której specjalnie na ten występ taneczne układy opracował  choreograf p. Kazimierz Górczak.

Całość tego wyjątkowego przedsięwzięcia miała taki niezapomniany charakter dzięki bardzo licznemu zaangażowaniu przyjaciół i sympatyków naszego muzeum (ok. 100 osób!!!). Muzealników Zamku w Dębnie tej nocy wspierali członkowie Grupy Teatralnej „Sprawa Drugorzędna” z Brzeska, młodzież z Grupy Teatralnej przy parafii Miłosierdzia Bożego w  Brzesku pod opieką p. Agaty Podłęckiej, młodzież ze Szkoły Muzycznej JAMAHA w Tarnowie pod opieką p. Teresy Waydowicz, wolontariusze z Dębińskiego Centrum Kultury w Jastwi, członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Zamku w Dębnie, Stowarzyszenia „Łoniowiacy”, p. Ewelina Stępień (MOK w Brzesku) oraz Krzysztof Musiał, Wojciech Rosa, i stażyści.

Podczas VIII Międzynarodowej Nocy Muzeów o wszystkich gości zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Złoty Warkocz Tarłówny” z Dębna. Proponowały one swoje smaczne wypieki i inne kulinarne rarytasy, oraz Restauracja „Mamma Mia” z Dębna.

18 maja, podczas Nocy Muzeów zbieraliśmy datki na pomoc w leczeniu ciężko chorej Zuzi. Każdy z przybywających na bezpłatne, nocne zwiedzanie muzeum mógł włączyć się w piękną akcję charytatywną „Uratować Królewnę Zuzię”.

(jj)