Oddziały Muzeum zyskują nowy blask!

Trwają prace remontowe w obiektach Muzeum Okręgowego na terenie Tarnowa i subregionu tarnowskiego. Jeden z najważniejszych, to projekt pn. „Rewaloryzacja, konserwacja i rozszerzenie publicznych funkcji zabytkowych obiektów Muzeum Okręgowego w Tarnowie”, czyli remont kamienic Rynek 20-21.

Prace budowlane związane z tym zadaniem przebiegają zgodnie z planem. Jednocześnie Dział Historii Muzeum przygotowuje się do instalacji wystawy stałej poświęconej historii Tarnowa i regionu tarnowskiego. – Jesteśmy niemal codziennie na budowie, sprawdzamy czy nie odkryto czegoś nowego. Służby konserwatorskie są znakomicie przygotowane i żadnych zaskoczeń nie ma – informuje wicedyrektor ds. naukowych Janusz Kozioł.

Trwają przygotowania do remontu Muzeum Etnograficznego przy ul. Krakowskiej 10. Inwestycja ta będzie realizowana w ramach projektu Województwa Małopolskiego „Modernizacja energetyczna wojewódzkich budynków użyteczności publicznej”. – Ogłoszony jest przetarg. Otwarcie ofert nastąpi w przyszłym tygodniu. – mówi Janusz Kozioł. – Będziemy starali się unowocześnić pod względem ekonomicznym i energetycznym ten budynek, dlatego musimy się liczyć z jego czasowym zamknięciem. – tłumaczy wicedyrektor. Planowane rozpoczęcie prac to kwiecień br.

Niestety trudności na rynku budowlanym odbiły się na kolejnym projekcie, jakim jest planowana przebudowa Izby Pamięci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Okręg Tarnów przy ul. Mościckiego 29. Drugi przetarg nie wyłonił wykonawcy remontu. – Nie poddajemy się! Będziemy robić wszystko, żeby ten remont się odbył. Tak, żeby u zbiegu ulic Mościckiego i Szkotnik zaistniała nowoczesna instytucja kultury. – zapewnia Janusz Kozioł. Planowana realizacja projektu pn. „Modernizacja i adaptacja budynku pokoszarowego na cele Regionalnego Centrum Edukacji o Pamieci” to koniec br.

Przypominamy, że w ubiegłym roku remont generalny przeszły dwa obiekty z terenu subregionu tarnowskiego: Muzeum Dwór w Dołędze oraz Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu. Modernizacja odbyła się w ramach projektu Województwa Małopolskiego „Skansenova – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”.

(bch)

fot. Bartosz Chmielnik, Muzeum Okręgowe w Tarnowie