Sarmaci. Mit i rzeczywistość.

Start: 2019-05-17 16:00:00
Koniec: 2020-01-19 18:00:00
Narodowy Park Dziedzictwa w Ópusztaszer (Węgry) / Haáz Rezső Múzeum (Rumunia)

Muzeum Okręgowe w Tarnowie, ponownie realizować będzie ambitny projekt ekspozycyjny z Narodowym Parkiem Dziedzictwa w węgierskim Ópusztaszer.

Jak dotąd osnową współpracy pomiędzy instytucjami była Panorama Siedmiogrodzka. Przypomnijmy, że wspólnie organizowano ekspozycje fragmentów tego wielkiego dzieła podczas Światowego Kongresu Panoram, który odbywał się właśnie na Węgrzech. W ubiegłym roku zaś, wspólnie zaprezentowano fenomen panoram w sercu ukraińskiego Zakarpacia, którym jest Użhorod.

Sarmaci. Mit i rzeczywistość. Tym razem właśnie wokół tego tematu skupiać się będą nasze wspólne działania. Z Muzeum tarnowskiego na Węgry wyjedzie niebawem kilka portretów sarmackich z kolekcji prezentowanej w tarnowskim Ratuszu. Dodatkowo węgierska publiczność będzie mogła zobaczyć kilka innych muzealiów pochodzących z epoki polskiego baroku.

Co ciekawe, oprócz pamiątek sięgających swą historią siedemnastego stulecia, na wystawie będzie można zobaczyć także portret Witolda Rogoyskiego, burmistrza najdłużej w historii Tarnowa piastującego ten urząd. Pamiątkowy portret włodarza miasta uwiecznia go właśnie w polskim kontuszu. Całość wypożyczanych z Polski dzieł sztuki dopełniają wybrane przez naszych węgierskich partnerów, prace prezentowane na wystawie Wielcy Sarmaci/Wielkie Sarmatki tego kraju.

Sam pomysł wystawy to zderzenie dwóch obrazów Sarmatów. Tego węgierskiego, który jest nieodłączną częścią historii węgierskiej kultury i tego polskiego, który jest jedynie odbiciem i polskim wyobrażeniem świata wschodniego. Warto wspomnieć w tym miejscu, że to sposób postrzegania sarmatyzmu w Polsce, jego interpretacji stanowi dla Węgrów niezwykle interesujące zagadnienie.

Otwarcie wystawy nastąpi 17 maja 2019 roku, a sama wystawa trwać będzie do 31 sierpnia. Są plany wobec jej późniejszej ekspozycji poza granicami Węgier. Będziemy o nich informować o będziemy na bieżąco.

(jk)

AKTUALIZACJA

Wystawa „Sarmaci. Mit i rzeczywistość” prezentowana jest od 27 września br. w Haáz Rezső Múzeum w rumuńskiej Harghicie. Będzie ją można oglądać do 19 stycznia 2020 r.

fot. własne / Haáz Rezső Múzeum