„Śpieszmy Węgrów w boju wspierać” – wernisaż [ZDJĘCIA]

W poniedziałek, 9 lipca br. w Galerii „Panorama”, oddziale Muzeum Okręgowego na Dworcu PKP w Tarnowie, odbyło się otwarcie wystawy „Śpieszmy Węgrów w boju wspierać. Polacy w Powstaniu Węgierskim 1848-1849”.

Wystawa prezentuje historię polskiego wsparcia powstania węgierskiego w latach 1848-49. Jej celem jest przybliżenie w Polsce i na Węgrzech ważnego wątku wspólnej historii z okresu Wiosny Ludów. Na otwarciu zaprezentowany został także nowy obraz w kolekcji Panoramy Siedmigrodzkiej  pt. „Szarża”, który został zakupiony przez MOT w ramach programu MKiDN „Kolekcje Muzealne”.

Wcześniej, bo o godzinie 15:30 w tarnowskim Kinie „Marzenie” odbyła się prezentacja węgierskiego filmu „Osiemdziesięciu Huzarów”, opowiadającego o walkach narodowowyzwoleńczych Węgrów. Co ciekawe, pierwsze sceny produkcji kręcone były w Tarnowie.

Organizatorem wystawy jest Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim i węgierskie Muzeum im. Andrasa Josy w Nyiregyhazie przy współpracy z: Muzeum Okręgowym w Tarnowie, Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, Muzeum im. Otto Hermana w Miszkolc, Muzeum Janosa Damjanicha w Szolnok, Instytutem Historii i Muzeum Wojskowości w Budapeszcie, Polskim Instytutem Badawczym i Muzeum w Budapeszcie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Projekt zrealizowany w ramach Węgiersko-Polskiego Programu Współpracy Pozarządowej.

Fotogalerię wykonał Robert Moździerz.

Zadanie Zakup obrazu „Szarża” – fragmentu Panoramy Siedmiogrodzkiej dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

MKiDN - logo

Zakup obrazu dofinansowano ze środków Województwa Małopolskiego