Wernisaż wystawy malarstwa Moniki Bielat-Sobiczewskiej [FOTO, VIDEO]

9 kwietnia br. o godz. 18:00 w Siedzibie Muzeum Okręgowego w Tarnowie (Rynek 3) odbył się wernisaż wystawy Moniki Bielat-Sobiczewskiej pt. „Malarstwo”. Wydarzenie wpisuje się w cykl „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”.

Wystawa czasowa, czynna do 26 kwietnia 2018 r.
Kurator wystawy: Bożena Szczupak

Monika Bielat-Sobiczewska jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie. Wybór  tej szkoły i nauka w niej przyczyniły się do rozwinięcia zainteresowań szczególnie w dziedzinie malarstwa, a godziny spędzone w pracowni Piotra Drobieckiego (1930-2003) spowodowały, że akwarela stała się jej ulubioną techniką. Artystka przyznaje, że nieustający zachwyt nad pracami swojego mistrza Piotra – wybitnego tarnowskiego akwarelisty i korekty, których chętnie udzielał swoim uczniom, dały początek pasji trwającej do dziś. W latach osiemdziesiątych ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Krakowie (kierunek wychowanie plastyczne). Pracowała jako nauczyciel plastyki w Szkole Podstawowej nr 23, nr 10 i nr 5 w Tarnowie. Swoją pasję przekazywała uczniom, realizując z nimi działania plastyczne w różnych materiałach, technikach i formach.

Malarstwo akwarelowe jest dla niej ciągłym poszukiwaniem, odkrywaniem i przelewaniem na papier zaobserwowanych miejsc i scen, najczęściej związanych z naturą. Tematyka prac oscyluje wokół pejzażu i kompozycji kwiatowych wyrażanych w formie romantycznej impresji. Maluje widoki starych wiejskich domów, pól, lasów, przydrożnych wierzb, kwitnących sadów, kwiatów rosnących na łąkach. Wyzwaniem dla niej jest każda pora roku, dlatego w obrazach przedstawia wiosnę, lato, jesień i zimę. Ulubionym motywem, który często powtarza w swoich pracach są „polne strachy”, będące dzisiaj rzadkością.

Artystka swoim dorobku posiada udział w wielu wystawach zbiorowych pokazujących twórczość artystyczną nauczycieli. Organizowała również wystawy indywidualne w Dębicy, Dąbrowie Tarnowskiej i w Gliwicach. W listopadzie 2017 roku malarka została przyjęta do Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich.

Wystawa Moniki Bielat – Sobiczewskiej…

Tarnów 9 kwietnia 2018. Wernisaż wystawy Moniki Bielat – Sobiczewskiej “Malarstwo” z cyklu Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej. Wystawa czasowa do 29 kwietnia 2018.
Kurator wystawy: Bożena Szczupak

Opublikowany przez Niezależny Serwis Informacyjny KADR 10 kwietnia 2018