Współpraca z Muzeami w Kołomyi na Ukrainie

Miło nam zakomunikować, że Muzeum Okręgowe w Tarnowie prowadzi aktywną współpracę z Narodowy Muzeum Sztuki Ludowej Huculszczyzny i Pokucia imienia J. Korbińskiego oraz Muzeum Zdobnictwa Pisankowego w Kołomyi.

W 29. Regionalnym Konkursie na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z Okresem Wielkanocy – imprezę cykliczną organizowaną przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu i muzeum Okręgowe w Tarnowie – wzięły udział wchodząc w skład Jury muzealniczki z Kołomyi, panie Yasinska Oksana i Iryna Fediw.

Efektem ich wizyty jest propozycja podpisania umowy o współpracy między muzeami Tarnów – Kołomyja oraz organizacja wspólnego polsko-ukraińskiego kiermaszu pisanki. Dobrą do tego okazją będzie Międzynarodowa Konferencja naukowa „Szuka zdobnictwa pisankowego – socjokulturowy skarb Ukrainy” z okazji 30-lecia założenia Muzeum połączona z XI Ogólnoukraińskim Festiwalem Folklorystycznym „Pisanka”, która odbędzie się w dniach 21 i 22 kwietnia br.

Na konferencji zostaną wygłoszone referaty przygotowane przez pracowników tarnowskiego muzeum:

• Maria Danuta Cetera: Tradycja i symbolika zdobnictwa wielkanocnych pisanek w kulturze ludowej Małopolski
  • Urszula Gieroń: Pisankarstwo w regionie tarnowskim (Polska) – upowszechnianie i indywidualizm twórczy

Jeśli do tego czasu zostanie uzgodniona treść porozumienia o współpracy konferencja to ww. festiwal będzie dobrym miejscem podpisania takiego dokumentu przez dyrektorów obu instytucji: Panią Jarosławę Tkaczuk i Andrzeja Szpunara.

Ponadto przypominamy, że w Użhorodzie do końca czerwca będzie prezentowana wystawa, której ozdobą jest 8 oryginalnych fragmentów Panoramy Siedmiogrodzkiej. Przewidywany powrót obrazów do Tarnowa to początek lipca.

fot. arktour.nazwa.pl