Współpraca z muzeum w Kołomyi na Ukrainie [FOTO]

W daniach 20-22 kwietnia br. przedstawiciele Muzeum Okręgowego w Tarnowie brali udział w międzynarodowej konferencji „Sztuka zdobnictwa pisankowego-socjokulturowy skarb Ukrainy”. Wydarzenie odbyło się w ramach 30-lecia założenia muzeum i XI Ogólnoukraińskiego Festiwalu Folklorystycznego „Pisanka”.

Na konferencji zostały wygłoszone referaty przygotowane przez pracowników tarnowskiego muzeum:

  • Maria Danuta Cetera: Tradycja i symbolika zdobnictwa wielkanocnych pisanek w kulturze ludowej Małopolski
  • Urszula Gieroń: Pisankarstwo w regionie tarnowskim (Polska) – upowszechnianie i indywidualizm twórczy

W trakcie konferencji oprócz referatów o małopolskiej pisance została podpisana umowa o współpracy między Muzeum Okręgowym w Tarnowie i Narodowym Muzeum Sztuki Ludowej Huculszczyzny i Pokucia imienia J. Korbińskiego i Muzeum Zdobnictwa Pisankowego. Umowę podpisali dyrektor MOT Andrzej Szpunar i Jarosława Tkaczuk, dyrektor muzeum w Kołomyi. Omówiono także plany na przyszłość, udział muzealników ukraińskich w naszych wydarzeniach (Konkurs „Malowana Chata” w Zalipiu, Konkurs Pisanki).

W pracowni konserwatorskiej muzeum pokazano tarnowianom unikatowy sposób konserwacji pisanek, film z tego pokazu będzie wsparciem naszych działań w tym zakresie. Do zbiorów Muzeum Pisanki przekazano 2 pisanki tradycyjne małopolskie i 2 pisanki zdobione motywami kwiatowymi z Zalipia, które wykonała Pani Wanda Racia.

Warto dodać, że, współpraca z tym rejonem Ukrainy trwa już od dawna w oparciu o kontakty z Kosowskim Instytutem Sztuki Stosowanej i Dekoracyjnej.


Fotogalerię wykonała Urszula Gieroń.