Szukaj artykułów autora:

Co kryła ołowiana tuba

Władze Tarnowa przeprowadziły renowację tarnowskiego Grobu Nieznanego  Żołnierza przed uroczystościami 90 lecia obchodów odzyskania niepodległości. W trakcie prac remontowych odkryto pięc metalowych pojemników, z których trzy zawierają ziemię z pól bitewnych. Jedna ołowiana tuba, którą odnaleziono pod główną płytą pomnika mogła zawierać jakieś dokumenty.
We wtorek, 7 października 2008 r. w tarnowskim Muzeum Okręgowym odbyło się publiczne otwarcie ołowianego pojemnika, w którym uczestniczyli prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała i dyrektor Muzeum – Adam Bartosz.
Po rozcięciu pogiętej, ołowianej tuby został wyjęty dokument, który był owinięty w woskowany papier.  Po rozwinięciu arkusza prezydent Tarnowa odczytał akt erekcyjny, sporządzony w 1931 roku na pamiątkę zbudowania Pomnika Nieznanego  Żołnierza. Drugi, mniejszy pojemnik składał się z podwójnej osłony. Zewnętrzną stanowiła mocno już skorodowana rura stalowa, wewnętrzną natomiast szczelnie zalutowany pojemnik ołowiany, w którym  po rozcięciu, znaleziono ściśle zwinięty zwitek papierowy. Niestety, korozja objęła również wnętrze tej rury i rozpostarcie tego dokumentu nie było możliwe bez jego uszkodzenia. Na wniosek specjalistów z Muzeum podjęto decyzję o przekazaniu tego dokumentu do specjalistycznej pracowni konserwacji papieru. Na poznanie zawartości tego pojemnika trzeba będzie poczekać nawet kilka miesięcy.
Kopia wydobytego aktu erekcyjnego zostanie umieszczona w nowym, szczelnym pojemniku, wraz z dokumentem upamiętniającym tegoroczny remont Grobu Nieznanego Żołnierza, a następnie  zamurowana dla potomnych.
Przez pierwszą dekadę po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. miejscem, gdzie koncentrowały się uroczystości ku czci poległych był pomnik A. Mickiewicza na placu Kazimierza  Wielkiego . Nocą z 20 na 21 czerwca  1925r. ktoś położył  tam płytę z napisem "Nieznanemu Żołnierzowi Polskiemu poległemu za Ojczyznę 1914 - 1920".  Dzięki staraniom tarnowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Bohaterów w 1931r. zbudowano Pomnik  - Grób Nieznanego Żołnierza. Nadano mu  formę mogiły  wykonanej ze sztucznego porfiru i głazów narzutowych, pochodzących z rozebranego pomnika bitwy pod Sokalem (który stał przed dzisiejszą pocztą  przy ul. Mickiewicza.), zwieńczonej wielościennym modernistycznym postumentem, na którym umieszczony został metalowy znicz . Do dziś stanowi on miejsce obchodów w Tarnowie najważniejszych świąt państwowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.