Szukaj artykułów autora:

Obraz "Ecce Homo" Carlo Dolci

Angela Sołtys

Carlo Dolci (1616- Florencja -1686) - "słodki artysta" - tak nazywany był przez współczesnych i takim uznały go następne pokolenia. Sam uważał się za skromnego rzemieślnika we wzniosłej i trudnej sztuce tworzenia obrazów religijnych. Już za życia cieszył się wielką sławą. Zyskał poparcie najpotężniejszych florenckich mecenasów - Medyceuszy i wzięcie wśród zamożnej miejscowej klienteli. Styl jego świętych przedstawień - nasyconych łagodnością i słodyczą, lecz zarazem powściągliwych, subtelnych i pełnych wewnętrznego skupienia, doskonale wpisywał się w klimat religijny epoki, okrzepłej już nieco po burzliwym okresie Kontrreformacji. Także następne pokolenia ceniły jego malarstwo bardzo wysoko. Przez cały wiek XVIII po połowę XIX stulecia nazwisko Dolciego było jednym z najczęściej pojawiających się na rynkach antykwarycznych całej Europy.
Obraz Ecce Homo w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie (olej na płótnie o wym. 48,5 x 38,5 cm.), nosi w sobie najlepsze cechy jego malarstwa. Przez długie lata uznawany był za autentyczną pracę artysty jedynie na podstawie tradycji. Dopiero w 2001 roku w trakcie prac konserwatorskich dokonano sensacyjnego odkrycia: na odwrocie płótna znaleziono autograf, poświadczony sygnaturą malarza. Co więcej okazało się, że jest to jedna z wczesnych prac Dolciego, namalowana, gdy miał około 18 lat.
Obraz kupiła w Rzymie księżniczka Klementyna Sanguszko (1786-1841) właśnie w tym okresie, kiedy sztuka Dolciego była przedmiotem największych zachwytów i fascynacji, to jest około 1820 r.
Patrząc na ów obraz można zadać sobie pytanie, w jaki sposób przemawiają dziś jego obrazy? Niektórzy dostrzegą w nich zapewne tylko banalną i "przesłodzoną" sztukę religijną, która dała początek niezliczonym jarmarcznym obrazkom dewocyjnym. Bardziej wnikliwi odnajdą w nich ekspresję żarliwych i prostych uczuć religijnych. Specjaliści docenią świetny rysunek i doskonałą sugestię malarskiej iluzji.
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.