Rozplanowanie przestrzenne sal

Kamienica Rynek 3
Wymiary pomieszczenia, gdzie prezentowane są eksponaty to 8 m na 11 m. Po lewej i prawej stronie sali umieszczone są szklane gabloty przyścienne o długości prawie 8 m. W środkowej części sali znajdują się dwie wolno stojące gabloty. Są to prostopadłościany o wymiarach: długość 1m x szerokość ponad 0,5 m x wysokość 2 m.


Ratusz
ZBROJOWNIA MYŚLIWSKA
Jest to sala o wymiarach 5m 80 cm na 6 m 40 cm, w której panuje półmrok. W sali znajdują się 4 szklane gabloty. Pierwsza gablota znajduje się obok drzwi, po prawej stronie. Jej długość to prawie 2 m. Kolejna gablota jest umieszczona prostopadle do pierwszej i jej długość to ok. 2 m. Obie gabloty przylegają do ścian. Stojąc twarzą do drugiej gabloty po lewej jej stronie jest koleina, a za plecami znajduje się czwarta gablota. Dwie ostatnie gabloty można obejść z trzech stron. Ich dłuższe boki mierzą ok. 2 m, krótszy ok. 55 cm. Do ściany przylegają krótszymi bokami.

ZBROJOWNIA SARMACKA
Sala o wymiarach 6 m na 10 m., zaciemniona. W sali jest 6 szklanych gablot. Gablota po lewej stronie jest to gablota przyścienna, długa na 5 m. Po prawej stronie od wejścia to gablota wolnostojąca, którą można obejść w koło. Jest długa na prawie 3 m. Na wprost tej gabloty, w odległości ok. 2 m stoi następna o podobnych wymiarach. Kolejne trzy gabloty znajdują się w końcowej części sali, na prawo od wspomnianych gablot. Są to 2 przyścienne gabloty długie na prawie 2 m i jedna wolnostojąca, usytuowana miedzy nimi. Jej to prostopadłościan, którego boki są szerokie na 145 cm. Gablota jest dostępna tylko z 3 stron.


Muzeum Etnograficzne
Sala 1
Pomieszczenie o wymiarach 5 m na 6 m. Ograniczone różnego rodzaju eksponatami i rekwizytami.
Po prawej stronie umieszczony jest namiot z manekinem – kowalem, który nawiązuje do jednego z głównych romskich zawodów – kowalstwa.
Na wprost od wejścia na manekinach prezentowane są kolorowe, estradowe suknie romskich kobiet. Na prawo od tych strojów, w rogu sali znajdują się eksponaty związane z magią. Są to między innymi: karty, skorupki jaj, woskowe figurki. Stojąc tyłem do tego miejsca na wprost umieszczona jest mapa. W prosty sposób wyjaśnia skąd i kiedy Romowie przybyli do Europy i do Polski. Na mapie zostały umieszczone płaskorzeźby różnych wozów. Na lewo znajduje się wejście do kolejnego pomieszczenia.

Sala 2
Sala 6 m na 6 m. Pomieszczenie jest znacznie ograniczone konstrukcją, przypominającą sześcian. Przylega ona do prawej ściany i wychodzi poza połowę pomieszczenia. Na jego ścianach widnieją zdjęcia Romów z różnych okresów i miejsc. Po lewej stronie od wejścia, wzdłuż ściany, prezentowane są zdjęcia i eksponaty. Nawiązują one do zawodów jakie były wykonywane przez ludność romską. Na końcu sali, symetrycznie do wejścia znajduje się kolejne. Prowadzi ono do 3 pomieszczenia.

Sala 3
Pomieszczenie o wymiarach ponad 4 m na 5,5 m. Lewa cześć sali przedstawia historię Romów w czasie II wojny światowej. Na wprost od wejścia umieszczona została romska flaga z godłem. Prawa strona pomieszczenia to zdjęcia romskich przywódców z terenu Polski oraz Romów z Tarnowa.


Galeria PANORAMA
Parter
Parter Galerii posiada wymiary 11 metrów długości na 6 metrów szerokości. W odległości około 3 metrów na lewo od wejścia do Galerii znajduje się lada z kasą. Można tu zakupić bilety wstępu, pamiątki oraz wydawnictwa Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Na wprost wejścia, na przeciwległej ścianie, znajduje się duże, sięgające pierwszego piętra okno o półowalnym kształcie. Przed oknem, w odległości 40 cm, znajduje się kopia fotografii oryginalnej Panoramy Siedmiogrodzkiej. Przedstawia Panoramę Siedmiogrodzką przed jej pocięciem na części. Na prawo od fotografii Panoramy znajdują się trzy drewniane sztalugi z tablicami informacyjnymi. Zawierają one zdjęcia oraz teksy związane z generałem Józefem Bemem, Bitwą o Sybin z 11 marca 1849 roku oraz Panoramą Siedmiogrodzką.
Za tablicami informacyjnymi, znajdują się schody prowadzące na antresolę.
Po przejściu 13 stopni dociera się na półpiętro o wymiarach 1,50 m na 2,5 m. Na ścianie półpiętra zawieszony jest jeden z dwudziestu wystawionych fragmentów Panoramy Siedmiogrodzkiej. Przedstawia przedmieścia Sybina i piechotę rosyjską w odwrocie, w tle uszykowane oddziały austriacko-rosyjskie. Z półpiętra należy przejść kolejne 9 stopni by dostać się na antresolę.

Antresola
Antresola ma wymiary 11 m długości na 10 m szerokości. Na ścianach antresoli zawieszone są fragmenty Panoramy Siedmiogrodzkiej. Wchodząc do pomieszczenia po naszej lewej stronie znajduje się pięć obrazów, na wprost od wejścia zobaczymy kolejne pięć. Po prawej stronie zostały wyeksponowane trzy obrazy, natomiast na linii wejścia do pomieszczenia, przy balustradzie schodów znajduje się pięć obrazów.
Pośrodku, w odległości 2 metrów od ściany przeciwległej do schodów na sztalugach umieszony jest ostatni, 20ty obraz.


Pozostałe informacje dla osób z niepełnosprawnościami