Matka Boska Zielna – rzeźba Marcina Lorkiewicza

W zbiorach Muzeum znajduje się rzeźba “Matki Boskiej Zielnej”, którą wykonał w 1981 r. Marcin Lorkiewicz z Wierzchosławic. Ten piękny, oryginalny wyrób artystyczny to przykład połączenia technicznych umiejętności warsztatu plecionkarza i rzeźbiarskich poszukiwań. Figura o wys.165 cm wypleciona jest techniką spiralną ze słomy żytniej i sznurka, a twarz i dłonie ma wystrugane z drewna. Praca ta zachwyca swą prostotą konstrukcyjną – zwartą, monumentalną, stożkowatą bryłą, a jednocześnie bogatym zdobnictwem o ciekawej fakturze zarówno w detalu, jak i rytmicznej ornamentyce trzonu rzeźby. Postać Matki Boskiej Zielnej- patronki zbiorów, której kult rozpowszechniony jest do dziś (święto 15 sierpnia) i związany z bogatą obrzędowością (święcenie ziół, płodów pól, ogrodów, sadów ) przedstawiona jest w geście błogosławieństwa złożonych u jej stóp plonów. Są to wiązki naturalnych kłosów zbóż i wyplatanych ze słomy kwiatów. Na dole, po bokach postacie dwóch, skrzydlatych aniołów. Twarz Matki Bożej wyrzeźbiona w drewnie – o wyrazistych rysach podkreślonych barwną malaturą, okolona długimi włosami ze słomianych warkoczy, z wysoką słomianą koroną i płaskim, okrągłym nimbem. Szata, to długa słomiana suknia z krótką peleryną z tkaniny przystrojonej słomianymi kołami i tren z sukna Całości dopełniają detale-strojny, słomiany pas i medalion z sercem.

Urszula Gieroń
Muzeum Okręgowe w Tarnowie