Auschwitz (wystawa)

Zob. też Auschwitz-Birkenau (obóz)
Zob. też Birkenau (tablica)
Zob. też Birkenau (pomnik)
Zob. też Birkenau (stela czeska)
Zob. też Birkenau (stela V krematorium)

Tło historyczne

Zob. Auschwitz-Birkenau (obóz)

Opis upamiętnienia

2 sierpnia 2001 roku (w rocznicę ostatecznej zagłady tzw. rodzinnego obozu cygańskiego w Birkenau) na terenie obozu głównego w Auschwitz, w pawilonie 13. otwarto wielką wystawę stałą, poświęconą zagładzie Sinti i Romów. Stanowi ona kolejną spośród prezentowanych przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau tzw. wystaw narodowych.

Ekspozycja zajmuje powierzchnię całego piętra byłego baraku mieszkalnego. Sfinansował ją głównie rząd niemiecki a zrealizowało Centrum Dokumentacji i Kultury Sinti i Romów w Heidelbergu (Dokumentations- und Kulturzentrum Deutscher Sinti und Roma).

Wystawa dokumentuje proces budzenia się w społeczeństwach europejskich niechęci do Romów, rozwijającej się z czasem w gotowość do przyjęcia nazistowskiej ideologii, skazującej Romów na zagładę. Kolejne fragmenty wystawy ilustrują los Romów w poszczególnych krajach europejskich, stopniowo spychanych na margines życia społecznego, aż do ich eksterminacji. Fragment poświęcony Polsce ilustrowany jest m.in. zdjęciami Romów, żyjących przed wojną w Szczurowej i tam w lipcu 1943 roku wymordowanych przez Niemców.

Data odsłonięcia

2.08.2001 r.

Inicjator

Dokumentations- und Kulturzentrum Deutscher Sinti und Roma, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

Adres

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
ul. Więźniów Oświęcimia 20
32-603 Oświęcim, Polska
http://auschwitz.org

Lokalizacja

50°01’37.5″N 19°12’16.3″E

Materiały

Galeria

Dodaj komentarz