Černovice

Tło historyczne

ZOB. TUTAJ

Opis upamiętnienia

Upamiętnienie miejsca pochówku ponad 70 więźniów cygańskiego obozu w Hodonínie [CZ], w większości dzieci. Rzeźbę ceramiczną stworzyła niewidoma artystka romska (Božena Vavreková-Přikrylová) – Chrystus na krzyżu a poniżej romski i czeski napis; następnie wykonano odlew, który umieszczony jest na murze cmentarza kościelnego (od strony wewnętrznej). Odlew wykonano w pracowni rzeźbiarskiej Štěpána Axmana. Na odlewie figuruje data 3.06.1995. W prawym dolnym rogu praca jest oznaczona (sygnowana?) konikiem i słońcem.

Napisy

Adaj hin parunde Roma so mule / andro protektoratno romano / taboris Hodonín u Kunštátu. / Zde leží oběti protektorátního / cikánského tábora v Hodoníně / u Kunštátu. 1942-1943

(Tutaj spoczywają ofiary cygańskiego obozu w Hodoninie pod Kunsztatem 1942-1943)

Data odsłonięcia