Düsseldorf (pomnik, Alter Hafen)

Zob. też Düsseldorf (tablica Höherweg/Posenerstrasse)

Zob. też Düsseldorf (kamień, Heinefeld)

Tło historyczne

W latach 1937-43/45 w Düsseldorfie znajdował się obóz cygański Höherweg (Lierenfeld). Internowano w nim ponad 200 osób, z których około setka została deportowana do KL Auschwitz w 1943 r. Mniej więcej drugie tyle zmarło z powodu nieludzkich warunków w obozie.

Wśród nich znalazł się także Otto Pankok, ur. w 1893 w Mülheim an der Ruhr, cygański artysta, rzeźbiarz. W 1936 r. dostał on od władz hitlerowskich zakaz pracy artystycznej, a rok później z niemieckich muzeów skonfiskowano 56 jego prac. Przeżył jako jeden z nielicznych, a po wojnie na nowo zaczął tworzyć. Zmarł w 1966 w Wesel.

Opis upamiętnienia

Pomnik przedstawia dziewczynkę o imieniu Ehra, która, podobnie jak autor rzeźby, Otto Pankok, przeżyła obóz Auschwitz. Postać upamiętnia społeczność Romów i Sintów z Düsseldorfu, zamordowanych w czasie wojny w obozach lub zmarłych z powodu głodu i chorób.

Na upamiętnienie składa się brązowy odlew rzeźby Otto Pankoka, dziewczynki Ehry. Odlew umieszczony jest na ceglanym postumencie. Po lewej ręce dziewczynki w murze starego portu osadzono płytę z brązu z informacją w języku niemieckim.

Napisy

Niem.

Zum Gedenken an die Düsseldorfer Sinti und / Roma, die durch den Nationalsozi- / -alismus Opfer des Völkermordes / wurden. // Diese Figur des Sinti Mädchens / Ehra schuf der Künstler Otto / Pankok (1893-1966). Zur Erinnerung / an die mit ihm befreundeten Düssel- / -dorfer Sinti, von denen über 100 / aus dem Lager Höherweg abtrans- / -portiert und ermordet wurden. // Das Mädchen Ehra selbst gehörte / zu den wenigen KZ-Überlebenden.

Tłum.

Ku pamięci Sinti I Romów z Düsseldorfu, którzy stali się ofiarami ludobójstwa narodowego socjalizmu. Jest to rzeźba dziewczynki sintowskiej o imieniu Ehra, stworzonej przez artystę Otto Pankoka (1893-1966). Upamiętnia jego przyjaciół, Düsseldorfskich Sintów, z których ponad 100 zostało deportowanych z obozu Höherweg [do KL Auschwitz-Birkenau] i zamordowanych. Dziewczynka Ehra przeżyła pobyt w obozie koncentracyjnym, jako jedna z nielicznych.

Data odsłonięcia

27.01.1997

Artysta

Otto Pankok

Adres

Alter Hafen (Stary Port), Okolica Akademiestrasse 1, 40221 Düsseldorf, Niemcy

Lokalizacja

51°13’28.9″N 6°46’15.2″E
51.224694, 6.770889

Galeria

Dodaj komentarz