Fulda (tablica)

Tło historyczne

Wewnątrz bocznej bramy do pałacu w Fuldzie, prowadzącej na wewnętrzny dziedziniec (parking), od strony Schloßstraße – mieszczą się dwie tablice z brązu. Po prawej stronie mieści się wielka tablica, na której wypisano motto z biblijnej Księgi Jeremiasza („…”, Jer 8,23) oraz nazwiska mieszkańców miasta, którzy zginęli w latach 1939-45. Naprzeciwko, tj. na lewej ścianie wewnętrznej bramy – wmurowana jest porównywalnie niewielka tablica, która upamiętnia miejscowych Cyganów.

Opis upamiętnienia

Tablica poświęcona pamięci Sinti i Romów z Fuldy oddaje cześć tym którzy byli więzieni w pałacu w Fuldzie, jak również innym 500 000 europejskich Cyganów europejskich, zamordowanych w czasie II wojny światowej.

Tablica posiada napis sporządzony czcionką szeryfową, wypukłą, smukłą o ostrych krawędziach. Zapis kapitalikami. Tło tablicy lekko fakturowane, wąska ramka bez zdobień.

W lewym dolnym rogu znajduje się herb miasta: po lewej krzyż, po prawej trzy lilie wyrastające z jednego punktu na potrójnej chmurze. Ponad herbem znajduje się korona zakończona pięcioma blankami [jest to tzw. w heraldyce „corona muralis”, a pięcioma blankami posługiwały się w heraldyce miasta wielkie, stołeczne – przyp. G].

Napisy

Niem.

Zum Gedenken an die Fuldaer / Sinti und Roma, deren rassistische / Erfassung im Stadtschloss erfolgte / und von denen die meisten in den / Vernichtungslagern ermordet wurden. // Insgesamt fielen dem Völkermord über / 500 000 Sinti und Roma zum Opfer. // Der Magistrat der Stadt Fulda / Dezember 1995

Tłum.

Pamięci Sinti i Romów z Fuldy, których pochwycenie o podłożu rasistowskim miało miejsce w tym pałacu. Większość z nich została zamordowana w obozach zagłady. Ogółem ofiarą ludobójstwa padło ponad 500 000 Sinti i Romów. Magistrat Miasta Fulda. Grudzień 1995.

Data odsłonięcia

9.12.1995

Inicjator

Verband Deutscher Sinti und Roma Landesverband Hessen e.V.

Adres

W bramie do pałacu od strony Schloßstraße
Schloßstraße 1, 36037 Fulda, Niemcy

Lokalizacja

50°33’14.9″N 9°40’36.7″E
50.554133, 9.676871

Galeria

Dodaj komentarz