Fürstenberg/Havel – Ravensbrück (tablica)

Tło historyczne

Większość więźniarek pracowała w przetwórstwie skórzanym i w znajdujących się na terenie obozu zakładach włókienniczych. Od 1942 więźniarki wykorzystywane były przede wszystkim do produkcji zaopatrzenia wojskowego. Wtedy także lekarze SS zaczęli przeprowadzać w obozie eksperymenty medyczne na kobietach i dzieciach, m.in. dr Schumann przeprowadzał sterylizację metodą rentgenowską dziewczynek cygańskich (wiele z nich zmarło od choroby popromiennej).

Obóz dla kobiet w Ravensbrück posiadał również niewielki aneks męski.

Na początku 19145 w obozie zbudowano komorę gazową, w której zamordowano ponad 1500 więźniarek, głównie chorych i starszych. Początkiem 45 w obozie znajdowało się ok 50 000 osób, w kwietniu rozpoczęły się „marsze śmierci” w kierunku północno-zachodnim. W dniu wyzwolenia Armia Czerwona zastała w obozie ok. 3500 ludzi – głównie chorych i dzieci.

Opis upamiętnienia

Według źródeł Dokumentations- und Kulturzentrum Deutscher Sinti und Roma w miejscu pamięci Ravensbrück od 1995 r. istnieje wystawa, poświęcona Romom i Sinti, przy której znajduje się również Izba Pamięci pomordowanych Romów.

Na lewo od wejścia umieszczone są trzy tablice pamiątkowe wykonane z miedzi, z napisem w języku niemieckim, angielskim i romani.

W środku, w gablocie – otwarta księga pamięci i lista transportowa z Auschwitz do Ravensbrück. Za nimi przegląd chronologii ludobójstwa nazistowskiego programu.

Na zewnątrz, na placu przylegającym do krematorium osobna tablica poświęcona Romom i Sinti.

Napisy

  1. Wewnątrz:

In Ehrfurcht und Trauer gedenken wir Sinti und Roma unserer Mütter, Frauen und Kinder, die im Konzentrationslager Ravensbrück von der SS ermordet wurden. Wir gedenken auch all unserer Menschen, die im gesamten Einflussbereich des Nationalsozialismus Opfer des NS-Völkermords wurden.

(Z szacunkiem i w smutku wspominamy Sinti i Romów, nasze matki, żony i dzieci, które zostali zamordowane w obozie koncentracyjnym Ravensbrück przez SS. Pamiętamy również wszystkie osoby, które są ofiarami ludobójstwa dokonanego przez narodowych socjalistów)

  1. Na zewnątrz:

Zum gedenken an / die Sinti und Roma, / die opfer / des ns-völkermordes wurden

(Dla upamiętnienia Sinti i Romów, ofiar narodowo socjalistycznego zabójstwa)

Data odsłonięcia

25.03.1995

Adres

Mahn- und Gedenkstätte Ravensbrück

Str. der Nationen 1, 16798 Fürstenberg/Havel, Niemcy
+49 33093 6080

Lokalizacja

53°11’22.5″N 13°09’54.0″E

Materiały

http://www.ravensbrueck.de/

Galeria

Dodaj komentarz