Hamburg – Neuengamme (elementy wystawy)

Tło historyczne

Zob. Hamburg – Neuengamme (obóz)

Zob. też Hamburg – Neuengamme (tablica)

Opis upamiętnienia

Na stałej wystawie „Traces of History: Neuengamme Concentration Camp 1938–1945 and Its Post-War History” (‘Ślady historii: Obóz koncentracyjny Neuengamme 1938-45 i jego dzieje powojenne’), znajdującej się w blokach 21-24 (później 25-28) znajduje się szereg istotnych informacji odnoszących się do Romów i Sintów więzionych w KL Neuengamme, w tym fotografie oraz dokumenty.

Poza wiadomościami natury ogólnej – dotyczące Zagłady Cyganów, ich liczby w obozie itp. – pojawiają się również sylwetki wybranych więźniów: Waldemara Wintera, Waldemara Herzberga, Georga Reinhardta, Sulejki Klein (która uniknęła śmierci podczas likwidacji Zigeunerfamilienlager w Birkenau, skąd trafiła do KL Ravensbrück, a następnie do KL Neuengamme, zmarła jednak z wyczerpania w podobozie Hamburg-Sasel w wieku lat 18 – jest ona także przedstawiona w prezentacji na ekranie monitora) czy Johanna „Rukeli” Trollmanna, Sinto, znanego niemieckiego boksera, zabitego 9.02.1943 (oficjalna przyczyna śmierci – zatrzymanie krążenia; Zob. też. Stolperstein).

Niestety materiały są dostępne wyłącznie w języku niemieckim, a skróty w językach angielskim, francuskim i rosyjskim niewystarczające, o ile już w ogóle są (np. istnieją streszczenia dotyczące Sulejki Klein i Johanna Trollmanna, ale już nic o pozostałych wymienionych na wystawie osobach; brak jest dokumentacji w pozostałych językach przy okazji teczki dotyczącej „asocjalnych” w KL Neuengamme, teczki „Romowie i Sinti w KL Neuengamme” i in.).

Data odsłonięcia

2005

Inicjator

KZ-Gedenkstätte Neuengamme

Adres

KZ-Gedenkstätte Neuengamme
Jean-Dolidier-Weg 75, 21039 Hamburg, Niemcy
Tel. +49 40 428131500
http://www.kz-gedenkstaette-neuengamme.de/

Lokalizacja

Wystawa główna:
53°25’39.5″N 10°13’47.8″E
53.427639, 10.229944

Materiały

Plan wystawy: http://www.kz-gedenkstaette-neuengamme.de/fileadmin/user_upload/ausstellungen/hauptaustellung/Ausstellungsplan_Hauptausstellung.jpg

Mapa obozu: http://www.kz-gedenkstaette-neuengamme.de/fileadmin/user_upload/gelaendeplaene/Neuengamme_map-of-the-grounds_E.pdf

Galeria

Elementy romskie na wystawie ogólnej:

Wystawa:

Dodaj komentarz