Kassel (tablica)

Tło historyczne

Blisko ratusza w Kassel, przy ulicy Königsstraße 8, znajduje się historyczna Fontanna Aschrott (Aschrott-Brunnen). Została ona wybudowana w 1908 r. przez niemiecko-żydowską rodzinę. W 1939 r. została ona zburzona, ponieważ uznano ją za „żydowską fontannę”. W 1987 r. Horst Hoheisel, artysta z Kassel, zaprojektował i wykonał własną interpretację fontanny oraz dramatycznych dziejów, których stała się symbolem. Otóż „odwrócił ją” tak, że na powierzchni istnieje tylko rodzaj płytkiego brodzika, natomiast szum wody pozwala zidentyfikować, że działa istotnie ponad powierzchnią. Miało to symbolizować otwartą ranę lokalnej historii.

Właśnie w tym miejscu, na ścianie budynku ratusza w bliskiej odległości od Górnej Fontanny, Dieter Haist z Uniwersytetu w Kassel wykonał tablicę upamiętniającą społeczność Cyganów z Kassel.

Opis upamiętnienia

Tablica wmurowana została na elewacji zabytkowego budynku ratusza w Kassel, w pobliżu Fontanny Aschrott.

Tablica ma 50×80 cm i wykonana jest z brązu. Napis wykonany został czcionką bezszeryfową, wystającą w stosunku do tła, które jest gładkie. Litery i tło mają ten sam kolor. Pomiędzy podpisem fundatora – Magistrat Miasta Kassel i datą powstania tablicy – Juni 1996 widnieje herb miasta: ukośna szarfa dzieląca tarczę od lewej górnej do prawej dolnej strony, a po bokach liście koniczyny: 3+4 po lewej i 4+2 po prawej stronie wstęgi.

Całość tablicy domknięta jest wąską, prostą ramką bez ornamentów.

Napisy

Niem.

Zum Gedenken an die Kasseler Sinti und Roma, die während der nationalsozialistischen Diktatur deportiert und ermordet wurden. Insgesamt fielen dem Völkermord über 500 000 Sinti und Roma zum Opfer. // Zur Mahnung an die Lebenden, dem Rassismus rechtzeitig entgegenzutreten. // Der Magistrat der Stadt Kassel — Juni 1996

Tłum.

Pamięci Sinti i Romów z Kassel, którzy zostali deportowani i zamordowani w czasie nazistowskiej dyktatury. Wraz z nimi ponad 500 000 Sinti i Romów padło ofiarą ludobójstwa. Jako przypomnienie dla żywych, aby w odpowiednim czasie reagowali na rasizm. Urząd Miasta Kassel — czerwiec 1996.

Data odsłonięcia

23.06.1996

Inicjator

Verband Deutscher Sinti und Roma Landesverband Hessen e.V.

Adres

Plac/taras ponad ulicą
Königsstraße 8, 34117 Kassel, Niemcy

Lokalizacja

51°18’43.3″N 9°29’32.7″E
51.312030, 9.492428

Galeria

Dodaj komentarz