Łódź (mural)

Zob. też Łódź (tablica) – cmentarz żydowski

Zob. też. Łódź (pomnik, wystawa) – kuźnia

Tło historyczne

(Źródło opisu: dziecibalut.pl):

W 1939 r. do Łodzi wkroczyły wojska niemieckie i zaprowadziły swoje porządki. 8 lutego 1940 r. utworzono na części Bałut getto dla Żydów. Polaków stamtąd wygnano. Ogrodzenie zamknięto 30 kwietnia i już nie było ratunku, ani dla Żydów z Polski, ani z Niemiec, Austrii, Czech, ani dla Cyganów, dla których utworzono specjalny Obóz cygański („Zigeunerlager Litzmannstadt”) przy ul. Brackiej.

W getcie uwięziono też mnóstwo dzieci. 5 września 1942 r. Niemcy wydali zakaz opuszczania domów i rozpoczęli polowanie. Do 12 września wywieźli 15 681 osób „nieprzydatnych” – chorych i starych, a także prawie wszystkie dzieci poniżej dziesiątego roku życia. Wywieziono je do obozu w Kulmhof (Chełmno nad Nerem) i zamordowano. „Allgemeine Gehsperre” – tak to się nazywało. W sierpniu 1944 r. pozostali przy życiu mieszkańcy Litzmannstadt Getto podzielili los ofiar „Wielkiej Szpery”. Wywieziono ich do Auschwitz.

Na terenie getta znajdował się jeszcze inny obóz. Nosił nazwę „Polen-Jugendverwahrlage der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt”, co znaczy – „Obóz wychowawczy dla młodych Polaków Policji Bezpieczeństwa w Łodzi”, a więziono w nim dzieci i młodzież polską w wieku od 6 do 16 lat. Dzieci – sieroty po rodzicach zabitych na wojnie, a także przyłapane na nielegalnym handlu ulicznym, szmuglu, włóczęgostwie, kradzieżach… W papierach jednego z osadzonych napisano: „kradnie z innymi dziećmi owoce w ogrodach, zwłaszcza obywateli niemieckich; matka nie troszczy się o niego, ojciec nie żyje”…

Przez obóz przeszło od 5 do 10 tysięcy dzieci. Wyzwolenia doczekał niecały tysiąc.

Opis upamiętnienia

W 2014 r. na terenie getta łódzkiego (dzielnica: Bałuty) powstały murale, prezentujące dzieci getta (Projekt: „Dzieci Bałut. Murale Pamięci”). Organizatorzy projektu: Stowarzyszenie Na Codzień i Od Święta oraz Muzeum Historii Polski od tego czasu kontynuują projekt edukacyjny, mający na celu przybliżanie historii getta łódzkiego i dzieci, które stanowły niemałą część jego mieszkańców. Podczas II edycji projektu na Al. Wojska Polskiego 82 powstały 2 murale przedstawiające dzieci cygańskie (dziewczynkę i chłopca). Do 2017 murali o tematyce cygańskiej jest już 4.

Autor

Piotr Saul i in.

Materiały

http://dziecibalut.pl/

http://piotrsaul.pl/dzieci-balut-murale-pamieci/

Galeria

http://dziecibalut.pl/?page_id=778

http://piotrsaul.pl/dzieci-balut-murale-pamieci/

Dodaj komentarz