Osnabrück (tablica)

Zob. też Osnabrück (tablica)

Opis upamiętnienia

Wychodząc z budynku Ratusza Osnabrück głównym wyjściem na lewo – wychodzimy bezpośrednio na tablicę pamiątkową z brązu, która jest poświęcona pamięci Sinti z Osnabrücka. Napis w jęz. niemieckim informuje, że stali się oni ofiarami nazizmu, a większą część tablicy zajmują nazwiska i daty urodzin i śmierci Cyganów. Podstawą do stworzenia listy nazwisk były Księgi główne obozu cygańskiego, które zostały ukryte przez obozowych pisarzy w Birkenau. Obejmują one nazwiska romskich mężczyzn, kobiet i dzieci, deportowanych do KL Auschwitz-Birkenau od 26.02.1943 do lipca 1944 roku.

Notabene podobna tablica z brązu umieszczona jest w przejściu pod budynkiem biblioteki miejskiej – na Rynku w Osnabrück. Zajmuje niemal całą wysokość ściany po lewej stronie przejścia. Za nią widoczna jest witryna galerii. – Jest to tablica poświęcona Żydom z Osnabrück.

Napisy

Niem.

Osnabrücker Sinti / ermordet in den Vernichtungslagern / der Nationalsozialisten //… (nazwiska) … // Und andere, deren Namen wir nicht kennen. / Wir erinnern uns, um nicht zu vergessen. // Der Rat der Stadt Osnabrück 8. Mai 1995.

Tłum.

Sinti z Osnabrück, zamordowani w nazistowskich obozach śmierci (… nazwiska… ). I inni, których nazwisk nie znamy. Pamiętamy i nigdy nie zapomnimy. Rada Miasta Osnabrück, 8 maja 1995.

Data odsłonięcia

8.05.1995

Inicjator

Rada Miasta Osnabrück, Dokumentations- und Kulturzentrum Deutscher Sinti und Roma

Adres

Tablica znajduje się budynku Bierstraße 28 od strony rynku i historycznego ratusza.

Marktplatz, 49074 Osnabrück, Niemcy

Lokalizacja

52°16’39.5″N 8°02’28.5″E
52.277639, 8.041250

Galeria

Dodaj komentarz