Würzburg (tablica)

Opis upamiętnienia

Na placu przed luterańskim kościołem dekanalnym św. Stefana od 2002 r. powstają mozaiki, które są działaniem młodzieży ewangelickiej i katolickiej na rzecz pokoju i porozumienia. W językach: niemieckim, hebrajskim, rosyjskim, arabskim, angielskim, tanzańskim, japońskim, niemieckich Sinti i Romów, aramejskim, francuskim, włoskim, irlandzkim i czeskim oraz osobno podczas czterech wydarzeń na rzecz pokoju – wykonano z mozaiki napis: POJEDNANIE.

Częścią instalacji jest półkula, osadzona bezpośrednio na kamiennych płytach chodnikowych placu kościelnego, składająca się z odpowiedniej wysokości kostek granitowych, przypominająca kamienny kwiat. Kamienie zostały pocięte w czasie wojny i miały posłużyć Niemcom do budowy obiektów, potrzebnych systemowi. Kwiat, który z nich zbudowano ma posłużyć przebudowaniu świadomości historycznej. Na tablicy informacyjnej powiedziane jest wręcz, że „wyszło to na jaw, bowiem wina za przeszłość wymaga konfrontacji”.

Uzupełnieniem jest płyta z blachy Cor-ten z napisem w jęz. niemieckim.

Instalacja nie ma wprost charakteru upamiętnienia Zagłady Romów i innych narodów, jednak idea pojednania zbudowana jest na pamięci historycznej, tj. pamięci prześladowań i zbrodni, dokonanych podczas II wojny światowej i konfliktów między narodami.

Napisy

  1. tablica – niem.

DIESE STEINE WAREN / URSPRÜNGLICH FÜR / BAUTEN DES NAZI-REGIMES / BEHAUEN WORDEN. ZUR / BLÜTE UMGEARBEITET / SOLLEN SIE JETZT EIN / NEUES ZEICHEN SETZEN. / MÖGEINTOLERANZ UND / MENSCHENVERACHTUNG / VERWANDELT WERDEN / IN DIE VERWIRKLICHUNG / VON VERSÖHNUNG.

Tłum.

‘Te kamienie były pierwotnie przygotowane do budowania struktur reżimu nazistowskiego. Przekształcono je w kwiat, aby przebudować ich znaczenie. Nietolerancja i przemoc mogą zostać przekształcone w rzeczywiście realizowane pojednanie.’

  1. mozaika – rom.

Vas pali mischto Ketni

Tłum.

‘Pojednanie’

Data odsłonięcia

Kwiat -2001; napis w rom. 5.05.2005

Inicjator

Lokalne dekanaty kościoła katolickiego i ewangelickiego

Adres

Wilhelm-Schwinn-Platz 5 (przy Stephanstrasse), 97070 Würzburg, Niemcy

Lokalizacja

49°47’23.5″N 9°56’05.1″E
49.789861, 9.934750

Materiały

http://gedenkorte.sintiundroma.de/index.php?ortID=89

Galeria

Dodaj komentarz