Wspomnienia ocalone z ognia

Projekt „Wspomnienia ocalone z ognia” stworzono dla upamiętnienia tarnowskich Żydów pomordowanych podczas II wojny światowej przez hitlerowców. Przed II wojną światową w Tarnowie żyło 25.000 Żydów. W wyniku akcji deportacyjnej i eksterminacyjnej zginęli niemal wszyscy – niemal połowa wszystkich mieszkańców naszego miasta. (żydowskich obywateli Tarnowa Niemcy wywozili do obozów zagłady m.in. w Bełżcu oraz mordowali w miejscach w pobliżu Tarnowa czy w samym mieście na cmentarzu żydowskim). W dniach 1-3.09.1943 r. została przeprowadzona akcja likwidacji tarnowskiego getta, podczas której deportowano lub pomordowano niemal wszystkich pozostałych w mieście Żydów.
Tytuł projektu ukazuje, jak niewiele pozostało po tarnowskiej społeczności żydowskiej. Wymieniony w tytule ogień ma znaczenie symboliczne. Bowiem w 1939 r. za jego pomocą Niemcy zniszczyli serce żydowskiej tożsamości – tarnowskie synagogi.

W ramach zadania realizowane były następujące działania:
- przeprowadzenie „Galicjaner Sztetl” - cyklu koncertów i uroczystości upamiętniających tarnowskich Żydów
- organizacja wystawy muzealnej poświęconej zagładzie tarnowskich Żydów
- konferencja dla nauczycieli pt: „Co stało się z Tarnowskimi Żydami”
- akcja edukacyjna polegająca na zbieraniu przez młodzież świadectw i wspomnień po tarnowskich Żydach wraz z warsztatami przygotowującymi uczestników do tej akcji.
- stworzenie strony internetowej poświęconej tarnowskim judaicom – pozostałościom po wymordowanej żydowskiej społeczności Tarnowa.
- zorganizowanie wycieczki edukacyjnej dla młodzieży tarnowskich szkół do Muzeum – obozu zagłady w Bełżcu.

Projekt ukazując tragedię pomordowanych przekazuje młodemu pokoleniu pamięć o tych czasach i propagując wartości na których fundamencie zbudowana jest Unia Europejska.

Zapraszamy na stronę internetową projektu www.msff.eu 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Europa dla Obywateli 2007-2013

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.