50 jubileuszowy Konkurs Malowana Chata

Konkurs „Malowana Chata” jest najdłużej trwającym konkursem na sztukę ludową w Polsce. Cykliczność konkursu ma fundamentalne znaczenie dla ochrony i popularyzacji dziedzictwa kulturowego regionu, budowania więzi kulturowej oraz edukacji regionalnej.
Po raz pierwszy zorganizowany został w 1948 r., a od 1976 r. organizowany jest przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie.
Najważniejszym i osiąganym efektem konkursów jest zatrzymanie procesu zanikania tej unikatowej twórczości ludowej, a także jej rozkwit. Rywalizujący twórcy ludowi dążą do odkrywania coraz to innych motywów zdobniczych, doskonalą swoją technikę i wprowadzają nowe formy plastyczne.
Zadaniem Konkursu jest także, rozwijanie i wzmacnianie relacji społecznych wobec sztuki ludowej, kształtowanej dzięki zrozumieniu jej wartości poprzez różne formy popularyzacji (fotografia, film, wystawy, warsztaty edukacyjne, powiększanie kolekcji i jej opracowania), tworzenie nowych form uczestnictwa w sztuce ludowej oraz dokumentacja i archiwizacja zjawisk kultury ludowej z zwróceniem uwagi na przemiany zachodzące w twórczości ludowej.
Jest to 50 jubileuszowa edycja konkursu „Malowana Chata”. Udział w nim biorą malarki i całe rodziny z Zalipia oraz z sąsiednich wsi (około 80 osób). Zadanie ma zasięg regionalny, jeśli chodzi o wykonawców, natomiast w czasie trwania konkursu spotykają się tutaj osoby z całej Europy.
Konkurs trwa dwa dni, podczas których jury objeżdża domy zgłoszone do konkursu. Trzeciego dnia  jest ogłoszenie wyników i rozdanie nagród w Domu Malarek w Zalipiu.
Całość finału konkursu połączona jest z ludowym festynem organizowanym przez Dom Malarek w Zalipiu.
Termin konkursu jest ruchomy, bowiem zawsze odbywa się po święcie Bożego Ciała. W tym roku odbędzie się w dniach od 31 maja do 02 czerwca.

Z okazji Jubileuszu będzie  otwarta w Zagrodzie Felicji Curyłowej w Zalipiu (08.06.2013) wystawa poświęcona Felicji Curyłowej, wielkiej propagatorce malarstwa zalipiańskiego i artystce  ludowej.

Dodatkową atrakcją będą Dni Otwarte Zalipia (08-09.06.2013 r.), które będą polegały na udostępnieniu do zwiedzania (wraz z wnętrzami) 10 uczestniczących w Konkursie gospodarstw. Podczas zwiedzania, w gospodarstwach zaplanowany jest również poczęstunek potrawami regionalnymi. 
Zwiedzający będą mogli skorzystać z  tradycyjnej chłopskiej furmanki, aby odwiedzać poszczególne „otwarte” gospodarstwa.

15 czerwca 2013 r. w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie zostanie otwarta wystawa poświęcona tej unikatowej sztuce ludowej z Powiśla Dąbrowskiego oraz zaprezentowane zostanie tradycyjne wnętrze domu z tego regionu.

Program
50 Jubileuszowego Konkursu ”Malowana Chata”
10 Święta Truskawki – Zalipie, Dom Malarek


31.05 - 1.06.2013 r.  -  objazd i ocena malowanych zagród przez Komisję Konkursową

2.06.2013 r.
11:00 – Msza Święta w Kościele Parafialnym w Zalipiu
14:30 – Ogłoszenie wyników Jubileuszowego 50 Konkursu „Malowana Chata”

Festyn Ludowy:
15:30 – Występy artystyczne i konkursy:
    * Koncert zespołu „Promyki Krakowa”
    * Konkurs na „Najszybszego Szypułkowicza”
    * Konkurs „Wiedzy o truskawce”
    * Zespół „Alfiki” zabawy i piosenki dla dzieci
    * Występ zespołu wokalno muzycznego „Art Event Band”
    * Koncert Tarnowskiego Chóru GOS.PL
    * Występ  zespołu cygańskiego „Kałe Jakha”
19:30 – Gwiazda Wieczoru – Kabaret „KaŁaMasz” (aktorzy serialu „Ranczo”)
    * Koncert zespołu rockowego „Suchy Chleb Dla Konia”
    *Zabawa taneczna - gra zespół „Gabi Band”

Imprezy towarzyszące:
- kiermasz kulinarny 
- wystawa rękodzieła ludowego i artystycznego
- atrakcje dla dzieci
- stoiska gastronomiczne

08-09.06.2013 r.  Dni Otwarte Zalipia

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa NarodowegoWszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.