Zakup obrazu WOŁY W ZAPRZĘGU, fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej Jana Styki

Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolekcje (priorytet Kolekcje Muzealne).

Zadanie dotyczy zakupu obrazu "Woły w zaprzęgu", stanowiącego fragment panoramy namalowanej w 1897 r. pod kierunkiem Jana Styki i znanej pod nazwą najczęściej stosowaną "Panorama siedmiogrodzka".
Zakup ten będzie kontynuacją zadania z roku 2013, kiedy muzeum zakupiło z funduszy Ministra 2 kolejne fragmenty, zwiększając kolekcję do 15 obrazów.

"Panorama Siedmiogrodzka" - malowidło autorstwa Jana Styki, przestawiała zwycięstwo generała Józefa Bema pod Sybinem [Sibiu w Rumunii] w marcu 1849 r.
Panoramę pocięto przed I wojną światową i jej fragmenty, w formie oddzielnych obrazów, zostały rozproszone.Jednym z punktów strategii Muzeum w Tarnowie jest poszukiwanie i dokumentowanie istniejących i zachowanych fragmentów, oraz – w miarę możliwości pozyskiwanie ich dla Muzeum. Dotychczas Muzeum we własnych zbiorach posiada 15 fragmentów a o kolejnych 20 obrazach zebrano informacje.

 
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.