Konserwacja historycznego sztandaru ludowego z Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

Muzeum Okręgowe w Tarnowie uzyskało wsparcie finansowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania "Konserwacja historycznego sztandaru ludowego z Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach", którego celem jest poddanie kompleksowej konserwacji sztandaru Zarządu Powiatowego PSL „PIAST” z 1928 r.
Wybrany do konserwacji sztandar jest eksponatem o dużej wartości historycznej, głęboko wpisanym w historię, tradycję oraz symbolikę przedwojennego ruchu ludowego. Związany jest również z postacią Wincentego Witosa.  Sztandar pochodzi z terenu Małopolski, miejsca uznawanego przez historyków za teren, gdzie przedwojenny ruch ludowy był najsilniejszy ideologicznie.
Eksponat ten jest elementem unikatowej kolekcji obejmującej 34 sztandary ruchu ludowego z różnych epok organizacyjnych tego ruchu (głównie z lat 30 XX wieku). Sztandary przechowywane są w Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, z czego 16 z nich na ekspozycji stałej.
Obecnie trwają prace konserwatorskie, których zakończenie planowane jest na koniec sierpnia b.r. Po zakończeniu konserwacji eksponat zostanie umieszczony w na stałe w "Sali Sztandarowej", na stałej wystawie pn. „Sztandary ludowe” w Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

MKiDN
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.