Zakup obrazu Cyganka trzymająca karty

Kolekcja „romska” zainicjowana w tarnowskim Muzeum w 1979 r. jest jednym z najważniejszych zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie o znaczeniu międzynarodowym, powstała jako pierwsza tego typu kolekcja tematyczna na świecie. Składa się na nią ponad 700 eksponatów, w tym licząca kilkadziesiąt pozycji galeria malarstwa współczesnego o tematyce romskiej, zarówno autorów romskich jak też nieromskich z różnych krajów, w tym najznakomitszych malarzy polskich: Jana Styki, Leona Lewkowicza, Jerzego Potrzebowskiego, Tadeusza Popiela, Kaspra Pochwalskiego, Wojciecha Weissa. 
Oferowany do zakupu obraz Wojciecha Weissa pochodzi z rodzinnej kolekcji wnuczki artysty Przed kilku laty Muzeum zakupiło piękny portret Cyganki malowanej przez Weissa w Siedmiogrodzie, gdzie bywał i skąd przywoził tematy swych obrazów.
Planowany do zakupu obraz znajduje się od 15 lat na stałej ekspozycji w muzeum Etnograficznym jako depozyt.
Obraz ten to „Cyganka trzymająca karty", 79x62 cm, sygn. olej na płótnie, malowany ok. 1922. Portret ukazuje w ujęciu frontalnym postać Cyganki o ciemnej karnacji, dużych oczach i szerokich ustach z długimi czarnymi włosami spiętymi w luźne warkocze opadające na piersi i brzuch portretowanej. W ręce dziewczyna trzyma dwie karty, będące swoistym atrybutem przedstawień Cyganek. Młoda kobieta ubrana jest w ciemnopurpurowy strój i wzorzystą spódnicę. Jej postać umieszczona jest na neutralnym tle w kolorze ciepłych zgaszonych żółcieni przenikających się z zimnymi tonami szarości.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

MKiDN
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.