Rzeźba dla romskiej dzielnicy Celj w Brnie – poplenerowa wystawa rzeźb romskich

Dzielnica Brna skupiona wokół ulicy Celj ma szczególna historię. To dawne przedmieście stało się w XIX w. stopniowo coraz bardziej uprzemysłowioną dzielnica miasta. Rozwinął się tu zwłaszcza przemysł włókienniczy, a wraz z nim kolejne ulice zabudowane zostały wielkomiejskimi budynkami mieszkalnymi, zasiedlonymi przez czeskich i  niemieckojęzycznych pracowników fabryk. Po II wojnie większość ludności niemieckiej została stąd wysiedlona, a na ich miejsce napłynęła ludność z prowincji, w dużej mierze Romowie.
Ulica Celj znajduje się zaledwie o pięć minut od centrum miasta, stanowi dziś jednak specyficzną zamkniętą enklawą, tętniącą życiem rodzin romskich, latem wylegających na podwórza i chodniki.

Trzeci Plener Rzeźby, zorganizowany przez Muzeum Romskiej Kultury usytuowane w centrum romskiej dzielnicy, nazwano Rzeźba dla romskiej dzielnicy Celj w Brnie. Przed uczestnikami pleneru postawiono zadanie wyrażenia poprzez dzieła artystyczne klimatu dzielnicy, jej specyfiki, w kontekście wielkiego miasta czeskiego. Zaproszeni artyści M. Mirga-Tas (Polska), S. Kazanxhiu (Albania), O. Gadžor (Słowacja), A. J. Raatzsch (Węgry) i B. Přykrilová (Czeska republika) stworzyli w ciągu jednego tygodnia rzeźby, które mają oddawać tożsamość tego miejsca, jego historię i teraźniejszość. Partnerami projektu były muzea w Pécsu, Rimawskiej Sobocie i Tarnowie. W tej kolejności zorganizowano również wystawy poplenerowe. Wystawa w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie zamyka ich wędrówkę. 

Wernisaż wystawy rzeźb romskich odbędzie się w czwartek, 21 lutego 2013 r. w Galerii Lamus przy Muzeum Etnograficznym w Tarnowie. Będą w nim uczestniczyć m.in. organizatorki pleneru, Martina Zuzaňáková i Jana Horváthová, dyrektor Muzeum Romskiej Kultury w Brnie. Fotografie z pleneru, sympozjum i wystaw można obejrzeć na stronie facebook Muzeum Romskiej Kultury w Brnie: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151016898666861.418257.105247086860&type=1 oraz Gemersko-Malohontskiego Muzeum w Rimawskiej Sobocie: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.308815729235294.73424.100003206071688&type=3.

Wystawa czynna będzie do 4 kwietnia 2013 r.

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.