Teatr Bogu i sobie, rok obrzędowy na Sądecczyźnie - wystawa w Muzeum Etnograficznym

W Muzeum Etnograficznym w Tarnowie  15 kwietnia 2013r. została otwarta wystawa zatytułowana „Teatr Bogu i sobie, rok obrzędowy na Sądecczyźnie” pochodząca z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Wystawa pokazuje coroczną powtarzalność obrzędów na Ziemi Sądeckiej, przede wszystkim u Polaków i Rusinów: dawne obchody (rekwizyty, zdjęcia archiwalne) i współczesne rytuały (fotografie i filmy).
Wspólne przeżywanie misterium religijnego zawsze ma charakter teatralny. Ten teatr skierowany jest ku mocom nadprzyrodzonym i równocześnie ku innym uczestnikom obrzędu, którzy pełnią role zarazem aktora, reżysera, i widza. Roczny cykl słoneczny, zmieniające się pory roku wyznaczyły rytm życia ludzkiego i rytm przynoszących niezwykłość świąt, uroczystości, rytuałów i obrzędów.
Dzisiaj w obrzędowości dorocznej dominują elementy religijne. Obrzędy zatraciły charakter magiczny, ale dalej niosą przeżycia duchowe i pełnią ważną funkcję społeczną.

Autorzy wystawy:
scenariusz: Joanna Hołda
fotografie i reprodukcje do wystawy: Piotr Droździk
materiał filmowy: Jacek Kurzeja
Obiekty i archiwalia prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów:
Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej, Muzeum Etnograficznego w Tarnowie, archiwum Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera” w Legnicy, Cechu Światła w Ptaszkowej
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.