Malowana Chata - wystawa w Muzeum Etnograficznym

17 czerwca 2013r.  w Muzeum Etnograficznym, Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie ul. Krakowska 10 została otwarta wystawa „Malowana Chata”, poświęcona unikatowej, malarskiej sztuce ludowej z Powiśla Dąbrowskiego.

FOTOGALERIA WERNISAŻU

Zdobnictwo to powstało prawdopodobnie w końcu XVIII wieku i związane było z zanikiem dymnych chat. Kobiety malowały wapnem na zakopconych ścianach  plamy, zwane „peckami”, aby choć trochę rozjaśnić i upiększyć wnętrza swoich domów. Gdy ściany stały się czyste, wzory  zaczęły się rozbudowywać w motywy kwiatowe. Umieszczano je pod obrazami, oknami, wokół pieca, aż zaczęły pokrywać całe ściany, powały, piece, sprzęty i w końcu wyszły z malarstwem na zewnątrz, malując zewnętrzne ściany domów mieszkalnych i gospodarczych. Propagatorką tej unikatowej sztuki ludowej, była wybitna malarka Felicja Curyło (1904-1974).

Na wystawie możemy przenieś się do malowanych chałup, poznać się życie i twórczość Felicji Curyło oraz najstarsze prace malarek z Powiśla Dąbrowskiego.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa NarodowegoWszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.