Wystawa - Panorama Siedmiogrodzka

W siedzibie Muzeum (Rynek 3 w Tarnowie) do września 2016 r. trwała wystawa „Panorama Siedmiogrodzka”.

„Panorama Siedmiogrodzka” znana także  jako „Panorama Bitwy pod Sybinem”, „Bem w Siedmiogrodzie” czy „Bem i Petöfi”. 
Dzieło zamówione przez Węgrów z okazji obchodów 50. rocznicy Wiosny Ludów powstawało od kwietnia do września 1897 roku w budynku Rotundy we Lwowie, w którym wcześniej namalowano „Panoramę Racławicką”. Jej tematem jest bitwa o Sybin rozegrana 11 marca 1849 roku, w trakcie której powstańcze wojska pod dowództwem urodzonego w Tarnowie generała Józefa Bema odniosły spektakularne zwycięstwo nad przeważającymi wojskami austriacko-rosyjskimi.

Historyczne płótno (15 m wys. i 120 m dł.) malowali pod kierunkiem Jana StykiTadeusz Popiel, Zygmunt Rozwadowski i Michał Wywiórski, Węgrzy: Tihamer Margitay, Palo Vago i Bela Spanyi oraz niemiecki malarz Leopold Schönchen.

We wrześniu 1897 roku panorama została pokazana we Lwowie, w grudniu w Budapeszcie, a od października 1907 roku w Warszawie. Po wielu perypetiach (podobno Węgrzy nie wywiązali się z finansowych zobowiązań) została pocięta na kawałki, prawdopodobnie przez samego Stykę (większość jest sygnowana przez niego) i uległa rozproszeniu. 

Sprawa Panoramy staje się głośna ponownie w 1928 roku, kiedy to w związku ze sprowadzeniem prochów generała Józefa Bema do rodzinnego Tarnowa, miasto otrzymało kilka ofert zakupu jej fragmentów. Niestety, w tym czasie nie skorzystano z żadnej z tych ofert. 
Temat Panoramy odżył ponownie w 1977 roku, kiedy Muzeum w Tarnowie zakupiło pierwszy fragment Panoramy i rozpoczęło poszukiwania następnych.

Do chwili obecnej Muzeum Okręgowe posiada informacje o 39 fragmentachPanoramy Siedmiogrodzkiej.  Znakomitym zobrazowaniem całości jest fotograficzna, monochromatyczna wersja panoramy z naniesionymi zidentyfikowanym fragmentami (także spoza Polski: USA i Wielka Brytania). 
Muzeum Okręgowe w Tarnowie jest właścicielem 18 fragmentów Panoramy. Pozostałe znajdują się: w Muzeum Narodowym w Warszawie (1), Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie (1), Muzeum Niepodległości w Warszawie (2), Muzeum Okręgowym w Krośnie (1), Muzeum w Łęczycy (1). 12 płócien stanowi własność prywatną, z czego jeden obraz zdeponowany został w tarnowskim Muzeum. Część znanych fragmentów zaginęła.
 
Nie jest możliwe odtworzenie całości Panoramy Siedmiogrodzkiej, jednak wiedza o istniejących obrazach pozwala na wyobrażenie sobie, jak mogła wyglądać, jaki miała koloryt i charakter. Pozwala na to także zestawienie posiadanych fragmentów z wcześniejszymi, zachowanymi w całości panoramami powstałymi z udziałem Styki, które znajdują się obecnie we Wrocławiu (Panorama Racławicka) i w Los Angeles (Golgota).12 września 2016 r. w ramach zadania realizowanego w ramach programu MKiDN Kolekcje, priorytet: Kolekcje muzealne, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego, kolekcja muzeum została wzbogacona o obraz „Rosyjska piechota w natarciu, prowadzona przez konnego dowódcę” fragmentu "Panoramy Siedmiogrodzkiej".

Panorama Siedmiogrodzka

Panorama Siedmiogrodzka - logo
Z POWODU WYJAZDU FRAGMENTÓW PANORAMY NA TRWAJĄCĄ DO OK. POŁOWY 2017 R. EKSPOZYCJĘ NA WĘGRZECH WYSTAWA ZOSTAŁA ZMKNIĘTA.

W Siedzibie muzeum zapraszamy do zwiedzania wystawy To właśnie Tarnów - Wielcy Tarnowianie

Wystawę "Panorama siedmiogrodzka" wspiera Przedsiębiorstwo Budowlane IMBUD Sp. J. w Tarnowie.

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.