Miejsca niezwykłe – Bretania

Od 26 kwietnia 2014 r. w Zamku w Dębnie czynna będzie wystawa Anny Kropiowskiej nosząca tytuł: „Miejsca niezwykłe – Bretania”
Otwarcie wystawy będzie mieć miejsce podczasa Wiosennych Spotkań przy Kawie, które będą poświęcone promowaniu i przybliżaniu kultury francuskiej

Anna Kropiowska urodziła się w Tarnowie, w tym mieście ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych i tutaj kształtowała swoją wrażliwość artystyczną, kontynuując później dalszą edukację w tym kierunku na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Zbysława Maciejewskiego, a następnie w latach 1998 – 2002 na Wydziale Malarstwa w Ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts w Paryżu. Z tym miastem związała swoje dalsze życie na niemal 15 lat. W tym czasie brała udział w licznych plenerach i wystawach wyjeżdżając m.in. na południe Francji, do Giverny, do Bretanii, kilkakrotnie organizowała swoje wystawy także w Polsce (m.in. w Tarnowie, Krakowie i Katowicach), oraz w Brukseli w Polskim Konsulacie podczas Dni Kultury Polskiej. Twórczość artystyczna Anny Kropiowskiej to w dużej mierze jej ulubiona tematyka pejzażowa z wpisaną w nią architekturą, którą z dużą kolorystyczną wrażliwością utrwala stosując najczęściej akryl, pastel, akwarelę i olej. Motywy pejzażowe, fragmenty florystyczne są także tematem jej ogromnych realizacji tzw. murali, które z wielkim powodzeniem realizowała przez kilka lat we Francji, głównie w Paryżu, gdzie na trwale wpisały się w panoramę tego miasta. Od kilku lat miejscem bliskim jej sercu stał się północny region Francji – Bretania, w której spędzała niemal każdą wolną chwilę by odpocząć i zwolnić nieco tempo, jakie wymuszało życie w paryskiej metropolii. Region ten jest niezwykle urzekający i ciekawy, ma bogatą historię, kulturę, sztukę i obyczaje – często bardzo podobne do naszych polskich. „Jest tam jakaś niezwykła magia, która działa w niewyjaśniony sposób, która przyciąga i sprawia, że chce się tam wracać” – często tak o Bretanii mówiła Anna Kropiowska. Jak wielka jest to siła i magia, mogła się o tym przekonać w ostatnim czasie, kiedy podjęła decyzję o zamieszkaniu właśnie w Bretanii.Na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci w Bretanii powstało szereg znaczących dla polskiej historii i historii sztuki dzieł. Powstają one także współcześnie dlatego warto pokazując je przybliżać polskiemu społeczeństwu piękno i bogactwo tego regionu. 

Na wystawie „Miejsca niezwykłe – Bretania”zaprezentujemy około 50 prac Anny Kropiowskiej. Obok obrazów będą także rysunki pokazujące życie codzienne współczesnych Bretończyków, ich pracę, odpoczynek, przywiązanie do tradycji przejawiające się m. in. w noszeniu z wielkim szacunkiem i pietyzmem strojów regionalnych. Prace te są owocem ogromnej wrażliwości Autorki, która w ten sposób oddaje i przybliża klimat duchowy i kulturowy tego regionu - miejsca niezwykłego jakim jest Bretania.

Wiosenne Spotkania przy Kawie połączone z promowaniem kultury francuskiej zostały objęte honorowym patronatem przez Konsula Generalnego Francji w Krakowie i dyrektora Instytutu Francuskiego w Krakowie - ALAINA SCHNEIDERA, który potwierdził swoje przybycie do Muzeum Zamek w Dębnie.


Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.