Wystawa BYLIŚMY - już czynna w Gmachu Głównym

Od 11 czewrca 2014 r. w Gmachu Głównym Muzeum (Rynek 20-21) dostępna jest do zwiedzania wystawa Byliśmy.

FOTOGALERIA WERNISAŻU

W ramach wernisażu, w Ratuszu odbył się wykład Andy Rottenberg „Artysta i wojna”.

Wystawa Byliśmy, łącząca prace współczesnych artystów i materiały historyczne, poświęcona jest żydowskim mieszkańcom przedwojennego Tarnowa i okolicznych miasteczek. 
Tarnów przed II wojną światową był jednym z najważniejszych ośrodków w południowej części Polski zamieszkałym przez ludność żydowską (45% w 1939 r.). Polacy i Żydzi żyli tu przez paręset lat razem / obok siebie. 
Ekspozycja znajduje się w dwóch miejscach: w Biurze Wystaw Artystycznych z siedzibą w neogotyckim Pałacyku Strzeleckim oraz w XVI-wiecznej kamienicy Muzeum Okręgowego na tarnowskim Rynku.
Prace artystów, w większości powstałe specjalnie na wystawę, mówią o konkretnych miejscach i ludziach, którzy żyli tu przed wojną, a inspirację i punkt wyjścia stanowiły lokalne zdjęcia archiwalne, dokumenty, przedwojenne filmy i nagrania, które są także częścią ekspozycji.
Wystawa porusza problem nieobecności, nieobecności zarówno mieszkańców narodowości żydowskiej, którzy po wojnie zniknęli bezpowrotnie z miasta i okolic, a także ich kultury, która była przez setki lat częścią składową tożsamości Polski, kraju kiedyś wielokulturowego. Jest to wystawa o fantomie, o braku, o smutku, o utracie, o uczuciu pustki. Być może tylko sztuka jest w stanie stworzyć jakąś przestrzeń odkupienia. Nie możemy cofnąć historii i przywrócić do życia unicestwionego świata, ale przyszedł czas aby poprzez polifonię wystaw w różnych miejscach Polski i poprzez różnorodność aktów twórczych, próbować rozliczyć naszą wspólną pamięć i przypomnieć utracone relacje.
Jest to ostatnia z cyklu czterech międzynarodowych wystaw sztuki współczesnej związanych z Tarnowem w kontekście jego historii i dziedzictwa kultury zrealizowanych przez tarnowskie Biuro Wystaw Artystycznych, w ramach cyklu „Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”.

artyści biorący udział w wystawie:

Kinga Bielec (ur. 1979 w Rzeszowie) – dziennikarka, animatorka kultury, fotografka. Od 2004 r. związana jest ze Stowarzyszeniem Kulturalnym JARTE, które animuje życie kulturalne w Mielcu i na Podkarpaciu. Mieszka w Mielcu.

Marek Chlanda (ur. 1954 w Krakowie) – rysownik, malarz, rzeźbiarz. Przez wiele lat związany z Muzeum Sztuki w Łodzi i Galerią Foksal w Warszawie. Mieszka w Krakowie.

Ulrike Grossarth (ur. 1952 w Oberhausen). Pracuje w dyscyplinach: rysunek, malarstwo, instalacja, sztuka wideo, taniec, performans, akcje artystyczne. Od 1998 r. w ramach autorskiej klasy Interdyscyplinarnej Twórczości Artystycznej w Hochschule für Bildende Künste w Dreźnie. podróżuje razem ze swoimi studentami do Europy Wschodniej.

Assaf Gruber (ur. 1980 w Jerozolimie). Absolwent École nationale supérieure des Beaux-arts w Paryżu. Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach w Europie. Mieszka i pracuje w Berlinie.

Stefania Gurdowa (ur. 1888 w Bochni, zm. 1968 w Łodygowicach) – fotografka portretowa. Praktykowała w Bochni, we Lwowie i w Dębicy (gdzie w latach 1923–1937 otworzyła własny zakład fotograficzny; przez jakiś czas utrzymywała też filie w Mielcu i Ropczycach), a następnie na Śląsku. Odkryta na nowo w 2008 r.

Tadeusz Kantor (ur. 1915 w Wielopolu Skrzyńskim, zm. 1990 w Krakowie) –  malarz, rysownik, scenograf, reżyser, twórca i teoretyk teatru eksperymentalnego, autor happeningów i manifestów artystycznych, nauczyciel akademicki. 

William Kentridge (ur. 1955 w Johannesburgu) – studiował pantomimę i sztukę dramatyczną w paryskiej szkole L’École Internationale de Théâtre Jacques Lecoq. Autor filmów animowanych, reżyser i scenograf teatralny, tworzy instalacje przestrzenne, w ostatnich latach związany jest z operą.

Dorota Krakowska (ur. 1955 w Krakowie). Studiowała na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki. Uprawia grafikę warsztatową, wideo oraz performans. Od 2000 r. pracuje w Dziale Programowym Goethe-Institut w Krakowie.

Wilhelm Sasnal (ur. 1972 w Tarnowie). Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie. Jego twórczość, obejmująca zarówno malarstwo, jak i rysunek oraz film, jest głosem pokolenia dorastającego w okresie transformacji systemu politycznego w Polsce.

Ireneusz Socha (ur. 1964 w Dębicy) – muzyk, producent, redaktor, krytyk, tłumacz. Współtwórca pisma „DRUT” (1985–1987) – jednego z pierwszych polskich artzinów. Założyciel i lider grupy Kirkut-Koncept (1985–1991). Mieszka i pracuje w Dębicy.

Wiola Sowa (ur. 1972 w Gnieźnie) – reżyserka filmów animowanych. Absolwentka ASP w Krakowie. Zajmuje się artystycznym filmem animowanym oraz filmem mixed media łączącym animację z dokumentem i fabułą. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Wojciech Wilczyk (ur. 1961 w Krakowie) – fotograf, poeta, krytyk sztuki, kurator wystaw, wykładowca w Akademii Fotografii w Krakowie. Autor kilkudziesięciu indywidualnych prezentacji w Polsce i za granicą.

Wystawa jest realizowana w ramach projektu „Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal". Cykl wystaw sztuki współczesnej artystów międzynarodowych odnoszący się do dziedzictwa kultury Małopolski”. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Budżetu Państwa w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz Miasto Tarnów.

wystawa czynna w dniach 11.06.2014–24.08.2014
w godzinach:
wtorek-czwartek 11:00-18:00
piątek-niedziela 12:00-19:00
wstęp wolny

otwarcie wystawy odbędzie się wtorek 10.06.2014:
godz. 19:00 Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Rynek 20-21
godz. 20:00 Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, ul. Słowackiego 1

Organizator:
Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie
Instytucja Kultury Miasta Tarnowa
ul. Słowackiego 1, 33-100 Tarnów
t./f. + 48 14 6888820
www.bwa.tarnow.pl

Współpraca:
Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

kuratorki: 
Dorota Krakowska
Anna Bujnowska


oprawa graficzna:
Magdalena Burdzyńska

Widok z wieży tarnowskiego ratusza na dzielnicę żydowską w 1913 r. Kolekcja Marka Tomaszewskiego, Tarnów

Ulrike Grossarth, ”running/Lubartowska”, Drezno 2010, Fot.: David Brandt
 

 Assaf Gruber, ”Samson”, 2007

Tadeusz Kantor, „Dzieci w ławkach z Umarłej klasy", 1989, Fot.: Jacek KubienaKlatka schodowa (dawna kaplica ariańska) w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, miejsce instalacji dźwiękowej Ireneusza Sochy pt. Ladner, 2014, Fot: Marek Gardulski

Marek Chlanda, „Podanie Chaji, Mielec, 1941", 2013
Marek Chlanda, „Urodziny Chaji, Mielec, wrzesień 2014", 2014Kinga Bielec, „Album rodzinny", 2009
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.