Krystyna Baniowska-Stąsiek - Dwa w jednym - kolejna wystawa z cyklu Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej

Kolejną wystawę w cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej” pt.: „Dwa w jednym”, której autorką jest Krystyna Baniowska–Stąsiek można oglądać w Galerii „Piwnica pod Trójką”, Rynek 3. 
Wernisaż odbył się 30.06.2014 FOTOGALERIA WERNISAŻU

Krystyna Baniowska–Stąsiek jest absolwentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studiowała pedagogikę artystyczną na Wydziale Sztuk Pięknych. W roku 1968 uzyskała dyplom w dziedzinie grafiki artystycznej. Pierwszą pracę otrzymała w drukarni, gdzie zrealizowała wiele projektów graficznych związanych z Tarnowem i Ziemią Tarnowską. W latach 1976–96 pracowała na stanowisku dyrektora Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie, oraz współpracowała z tarnowskim Oddziałem Związku Polskich Artystów Plastyków.
Realizowała projekty Ministerstwa Kultury i Sztuki w zakresie zagranicznej promocji sztuki polskiej i tarnowskiej. Były to wystawy w Budapeszcie, Paryżu, Bratysławie, Wiedniu, Berlinie, Trenczynie, Żytomierzu i Lwowie. W tym czasie swoje prace pokazywała na wystawach indywidualnych w Tarnowie, Rzeszowie, Nowym Sączu, Opolu, Bielsku Białej, Krakowie, Dębicy i Brzesku. Od 1996 roku jest na emeryturze, zajmuje się twórczością własną, kolekcjonerstwem, organizacją wystaw w galeriach, oraz aukcjami tematycznymi. Ponadto przez okres trzech lat pracowała, jako wolontariusz w Kazimierzu nad Wisłą, gdzie opiekowała się domem Marii i Jerzego Kuncewiczów – Kuncewiczówka. Od roku 2000 mieszka we Francji, dzieląc swój czas na realizację planów w Polsce i Francji.
Od 2002 roku współpracuje z Galerią Niebieską (Biblioteka Tarnowska), realizując tam wystawy autorsko – kolekcjonerskie. Od 2002 roku corocznie organizuje międzynarodowy plener malarski „Sacrum” w Tuchowie, oraz plenery związane z różnymi regionami ziemi tarnowskiej. 
O swojej twórczości mówi:
„Malowanie to wspaniała gra w kolory i rozmowa z otaczającą rzeczywistością. Cieszę się każdą taką chwilą, traktuję to, jako pewien rodzaj relaksu, zabawy, bycia z urodą miejsca, do którego właśnie się odnoszę. Lubię, kiedy obraz zaczyna grać i nabierać nastroju, muzyki, zaprasza do emocji i pozytywnej wibracji. To też pewien rodzaj przygody, czasem fascynujące, niejednoznacznej, w której słyszę fragmenty poezji… błogosławiony jesteś za piękno tego świata…”
Podczas trwania wystawy prac Krystyny Baniowskiej-Stąsiekzaprezentowana zostanie również twórczość Ludwika Klimka.
Ludwik Klimek urodził się w 1912 roku w Skoczowie. Malarstwo studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W roku 1939 wyjechał na stałe do Francji. Zauroczony tamtejszym pejzażem zmienił swój sposób malowania używając jasnych, świetlistych barw. Został nazwany poetą malarstwa i wpisany na listę twórców L´école de Paris. Wystawiał we Francji, Włoszech, Szwajcarii, Niemczech oraz Wenezueli. Za swoją twórczość zdobył liczne nagrody i wyróżnienia. Zmarł w 1992 roku w Nicei.

Wystawa będzie czynna do 27 lipca 2014 roku. 

Cykl wystaw „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej” realizowany jest w ramach współpracy Muzeum Okręgowego i Związku Polskich Artystów Plastyków, Okręg Tarnowski od roku 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.