W stronę miniatury - wystawa malarstwa Adama Jańca

W dniu 06 października 2014 r. o godz.18.00 w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie, ul. Krakowska 10 – Galeria Lamuszostanie otwarta autorska wystawa twórcy ludowego /malarza/ Adama Jańca pt. „ "W stronę miniatury".
Głównym tematem wystawy jest zanikające piękno starej, drewnianej architektury, weduty, martwa natura  i podtarnowskie krajobrazy.Dla uczestników wernisażu szykuje się niespodzianka, bowiem autor wystawy przeznacza jeden obraz dla posiadacza szczęśliwego losu, który zostanie wylosowany w tym dniu przez gościa muzeum.

Adam Janiec – „twórca z potrzeby duszy i serca”, jak mówi sam o sobie. Urodzony w 1961 r. w Paczkowie koło Kłodzka, od 1977 r. mieszkaniec tarnowskiej wsi Łętowice. gm. Wierzchosławice. Należał do Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Tarnowie i amatorskiej grupy malarzy amatorów nad którymi merytoryczną opiekę sprawował znany, tarnowski malarz Piotr Drobiecki. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. W 2002 r. odznaczony przez ministra kultury odznaką  Zasłużonego Działacza Kultury, a w  2007 r, został przyjęty do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Ma za sobą 35 wystaw indywidualnych i 45 zbiorowych. Brał udział w wielu plenerach i konfrontacjach twórczych. Jego prace znajdują się w posiadaniu wielu kolekcjonerów w Polsce i za granicą. Od początku swojej działalności artystycznej maluje techniką olejną „olej darzę szczególną sympatią za jego trudność i nieskończone możliwości, od cienkich laserunków do grubych impastów. Lubię malowanie w plenerze alla prima, gdzie liczy się pierwsze wrażenie, ale także w pracowni, w ciszy, gdzie obraz trzeba przemyśleć, aby znaleźć syntezę wrażenia. Moim ulubionym tematem jest dawna architektura podtarnowskich wsi. Ta duża, jak chaty, stodoły, ale i ta mała, wręcz banalna, jak ule, kapliczki, studnie, płoty…. Lubię również malować pejzaże, proste, zwyczajne, lecz mające ową szczególną poezję miejsca i czasu. A czas, który minął odnajduję w starych fotografiach, dzięki którym udaję się w nostalgiczną podróż w ten dawny świat mojego dzieciństwa i młodości”.
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.