„To natchnienie w dłoniach nie zostaje.” K.Wojtyła – wystawa rzeźby Bogdany Drwal

W dniu 13 października 2014 roku, w Galerii „Piwnica pod Trójką” odbył się wernisaż kolejnej wystawy realizowanej w cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”, której autorką jestBogdana Drwal, jedna z czołowych artystek Tarnowa.

Bogdana Drwal urodziła się 30 VIII 1931 roku w Krakowie. W roku 1956 ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Rzeźby, dyplom u prof. Jerzego Bandury. Po ukończeniu studiów zamieszkała w Tarnowie. Wstąpiła do tarnowskiego oddziału ZPAP, należała do grupy twórczej „Leliwa”.
Przez ponad 25 pracowała wraz ze swoim mężem Anatolem Drwalem (1929-1982), artystą rzeźbiarzem, wieloletnim nauczycielem rzeźby w Liceum Plastycznym w Tarnowie. Wspólnie uczestniczyli w działalności wystawienniczej i społecznej ZPAP. Swoje prace wystawiali na wystawach ogólnopolskich i zagranicznych, m.in. w: Vesprem (1960 r.), Keckemet- Kiskóros- Budapeszt (1974 r.) – Węgry, Wystawa Medalierstwa Krakowskiego, Kraków-Chicago-Dusseldorf-Sztokholm (1977 r.), I Biennale Małych Form Rzeźbiarskich, Poznań-Sofia-Praga. Ich prace znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie i Nowym Sączu oraz na Węgrzech. Zrealizowali kilka pomników Ofiar II Wojny Światowej: Stary Cmentarz w Tarnowie – I nagroda w konkursie (1966 r.), Skrzyszów, Wola Rzędzińska, Pogórska Wola. Ich prace znajdują się w wielu kościołach w Tarnowie, oraz ziemi tarnowskiej i nowosądeckiej.
Po śmierci męża w 1982 r. pracuje nadal tworząc własne projekty, przy realizacji, których współpracowała z rzeźbiarzami Stefanem Niedorezo i Światosławem Karwatem oraz córką Agnieszką Drwal-Dziurawiec, autorką obrazów i witraży i Pawłem Dziurawiec, absolwentami krakowskiej ASP.
Bogdana Drwal od 60-ciu lat nieprzerwanie pracuje twórczo. Stworzyła swój własny rozpoznawalny styl, który w bardzo wymowny i subtelny sposób wpisuje się w nurt sztuki sakralnej. Styl ten w początkach Jej twórczości uważany był za bardzo nowoczesny i kontrowersyjny, przetrwał próbę czasu i obecnie jej wczesne projekty zdobią liczne wnętrza i inspirują młodych twórców. Jako jedna z pierwszych, zastosowała w swoich realizacjach mozaikę z nieregularnych kawałków marmuru, wykorzystując w kompozycjach naturalne kolory kamienia. Jest autorką kilkunastu pomników, wystrojów wnętrz, rzeźb wolnostojących, kompozycji mozaikowych. W swoich pracach wykorzystuje bogactwo technik rzeźbiarskich i mozaikowych, nieprzerwanie poszukując nowych rozwiązań i nowych technologii. Jej prace można spotkać na terenie całej Polski i za granicą. 
W ostatnich latach prezentowała swoje prace na kilku wystawach, m.in.: Salon Jesienny ZPAP w Tarnowie (2006 r.), Sacro Expo Kielce (2010 r.), „ Linia Życia” Miejska Galeria Sztuki w Łodzi (2014 r.).
Wystawa będzie czynna do 9 listopada 2014 roku.

Cykl wystaw „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej” realizowany jest w ramach współpracy Muzeum i ZPAP Okręg Tarnowski.
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.