W bursztynowej pułapce - wystawa w Gmachu Głównym Muzeum

W Gmachu Głównym Muzeum Okręgowego w Tarnowie została otwarta wyjątkowa i atrakcyjna wystawa przedstawiająca pochodzenie i właściwości bursztynu, jego znaczenie dla badań naukowych oraz sztuki. 

Bursztyn fascynował i fascynuje swoją kolorystyką, kształtem oraz zawartością. Sam jego widok nasuwa wiele pytań: jak powstał, co spowodowało jego nieprawdopodobną różnorodność, z czego wynikają jego unikatowe kształty, wreszcie jakie tajemnice kryją w nim zamknięte inkluzje. Bursztynem interesują się wszyscy. Geologowie i geochemicy badają jego skład chemiczny i warunki w jakich powstał. Archeolodzy i historycy badają ozdoby i dzieła sztuki, które są wyrabiane z bursztynu od tysiącleci. Dla zwykłych ludzi stanowi piękną pamiątkę z wakacji lub też wyszukaną ozdobę, a dla paleontologów jest kopalnią wiedzy dotyczącej wymarłej flory i fauny. Porównując gatunki zachowane w bursztynie z żyjącymi nam współcześnie, dowiadujemy się w jakim tempie przebiegała ewolucja niektórych grup zwierząt i roślin. 
Człowiek od zarania swoich dziejów starał się odkryć tajemnicę pochodzenia bursztynu. Nazywano go różnie ale zawsze wskazywano na te same właściwości: był lekki, ciepły w dotyku, wydzielający podczas spalania aromatyczny dym i krył w sobie tajemnicę życia.
Od czasów najdawniejszych bursztyn odgrywał bardzo ważną rolę handlową i kulturową na terenie Europy, przez którą przebiegały tzw. „szlaki bursztynowe”. Był środkiem płatniczym, materiałem służącym do wyrobów amuletów, figurek, biżuterii. Był używany w medycynie i magii a jego znaczenie daleko przekraczało znaczenie innych minerałów i produktów. 

Na wszystkie pytania dotyczące bursztynu, jakie zrodzą się w głowach zwiedzających odpowiada właśnie wystawa „W bursztynowej pułapce”.
Zaprezentowane zostały ciekawe i piękne eksponaty ze zbiorów krakowskiego Muzeum Przyrodniczego Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk. 

Dodatkowo, oprócz tradycyjnego zwiedzania i zachwycania się eksponatami w gablotach, w specjalnej strefie edukacyjnej na gości czeka atrakcyjna oferta warsztatów realizowanych przez pracowników Muzeum Okręgowego w Tarnowie według koncepcji pracowników Warsztatów Terapii  Zajęciowej im. Jana Pawła II. Można m.in. oglądać szczegóły bursztynów pod mikroskopem oraz wykonywać bursztynowe ozdoby.

Dzięki współpracy z Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli zastosowane zostały nowoczesne techniki multimedialne. Możliwa jest wirtualna wędrówka do „bursztynowego lasu”, a także przenosiny na nadmorską plażę i „zebranie” bryłek bursztynu.


Film z warsztatów w ramach wystawy.
Muzyka: Januariusz Bizoń

Otwarcie wystawy odbyło się 3 listopada. Ekspozycja będzie trwać do końca lutego 2015 r.

Ekspozycja wystawy została zakończona.

Partner Wystawy: TAURON Dystrybucja S.A. Oddział w Tarnowie
Sponsor:  PSB SUFIGS Sp. z o.o.
Współorganizator: Fundacja Rozwoju Edukacji Pracy Integracji

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.