Nasz Papież. Wizerunki Jana Pawła II w twórczości ludowej - Wystawa pod honorowym Patronatem Biskupa Andrzeja Jeża

25 listopada 2014 r. w Muzeum Etnograficznym Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, ul. Krakowska 10. odbył się wernisaż wystawy „Nasz Papież. Wizerunki Jana Pawła II w twórczości ludowej”.  Wystawa potrwa do 28 lutego 2015 r.

„To wystawa  prezentująca postać Papieża - Polaka  w sztuce nieprofesjonalnej. Prace artystów ludowych przedstawiają Jana Pawła II jako człowieka wielkiego, a jednocześnie bliskiego ludziom. Ekspozycja ta, czerpiąc ze skarbnicy  tradycyjnej religijnej sztuki ludowej, jest jednocześnie dokumentacją  pontyfikatu Naszego Papieża. Prace wykonane  na przestrzeni ostatniego 40-lecia, ilustrują  sceny  z życia Jana Pawła II:   pielgrzymki i  spotkania z wiernymi, celebrowanie mszy świętych,  wizyty i spotkania z osobami ze świata polityki i kultury. Papież ukazany jest w różnych ujęciach, w kompozycjach jedno lub wielopostaciowych.  Ważność  jego Osoby podkreślona jest poprzez zastosowane środki plastyczne  jak:  dekoracyjność,  symbolikę i atrybuty, dostojne szaty,  czy ekspresję w oddaniu  uczuć.  Niekiedy wizerunki są bardzo proste, ujęte wręcz schematycznie,  ale zawsze towarzyszy im  emocja. W twórczości tej widoczna jest uczuciowa więź z przedstawioną Osobą,  potrzeba  zachowania  pamięci i wyrażenia hołdu. Wystawa skomponowana została z eksponatów prezentujących różne dziedziny sztuki.  Są to: drewniane i kamienne rzeźby, płaskorzeźby polichromowane i bez malatury, obrazy na płótnie, papierze i na szkle, a także przykłady rękodzieła ludowego.”
Na wystawie pokazujemy 130 obiektów- zgrupowanych w kolekcje. Eksponaty pochodzą ze zbiorów: Muzeum Etnograficznego im. S. Udzieli w Krakowie, Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli - Oddział Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Muzeum im. St. Fischera w Bochni, Muzeum Parafialnego Sztuki Ludowej  im. ks. E. Nitki w Paszynie, Muzeum Etnograficznego w Tarnowie, kolekcji prywatnej Leszka Macaka - Galeria Art Naïf z Krakowa, a także ze zbiorów prywatnych  autorów prac. 

Wernisaż wystawy był powiązany z uroczystością 30 lecia Muzeum Etnograficznego w Tarnowie.
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.