Śladami Cyryla i Metodego - od Moraw do Chorwacji - wystawa

26 stycznia w kamienicy Rynek 3, otwarta została nowa, ciekawa wystawa pt "Śladami Cyryla i Metodego - od Moraw do Chorwacji".

FOTOGALERIA WERNISAŻU

Ekspozycja składa się z 30 plansz 120x80 cm oraz 26 współczesnych ikon namalowanych przez członków grupy DROGA IKONY, którą kieruje jezuita ks. Jacek Wróbel
Jest to opowieść o jednym z elementów tradycji i kultury Chorwacji. Na początku IX wieku zakończył się proces chrystianizacji zamieszkujących nad Adriatykiem Chorwatów, którzy weszli w krąg kultury chrześcijańskiej Europy dwubiegunowo. Było to związane z położeniem geograficznym ich krainy. Z jednej strony Cesarstwo Bizantyjskie, zaś z drugiej łaciński świat zachodu. Efektem tego było istnienie dwóch obrządków liturgicznych - jeden łaciński, drugi starocerkiewno-słowiański. Jedną z konsekwencji tego procesu było równoczesne używanie alfabetu łacińskiego oraz głagolicy. Sama zaś głagolica i obrządek słowiański jest owocem misyjnej działalności Cyryla i Metodego wśród Słowian. Do tych właśnie postaci, przypominanych także na lekcjach historii w polskich szkołach odwołuje się wystawa opisująca po części i nawiązująca do chorwackiej wielowiekowej tradycji kultywowania dziedzictwa świętych braci.

Wystawa została przygotowana przez Narodowy Ośrodek Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji w Polsce.

patronat honorowy: Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce Andrea Bekić
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.